Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
78 DIAMANTER, 1,33 ct totalt, briljant slipade, ca 0,017 ct/st, (0,01 - 0,02 i storlek) ca TW-TCr/VS.
HELALLIANSRING 18K vitguld, 23 prinsesslipade diamanter ca 3,57 ctv, ca TW(G)/VVS (1 skadad), stl 17,5+ mm, vikt 3,4 g.
SVART DIAMANT, 5,80 ct, droppslipad, mått 14,47X11,87X6,94 mm, certifikat från MGL med nr 18670.
SKÅL, silver, på fot med pärlbård, hamrad yta, höjd 15 cm, vikt 477,3 g, stämplad C.G Hallberg 1920.
ÄGG, silver, delbart, emalj, invändigt förgyllt, St Petersburg, Ryssland, 1900-talets första hälft, höjd 6,5 cm, vikt 72,9 g
COLLIER, 18K guld, pansarlänk, hjärta och lås med 71 briljanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, 1 sten sitter löst i sin fattning, längd 40,5 cm, vikt 27,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,35 ctv, ca Cr/VS, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
HÄNGE, 18K guld, STIGBERT för ENGELBERT, blå glassten, Stockholm 1944, hängets längd 3,5 cm, KEDJA, pansar, längd 56 cm, smyckets vikt 9,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 17 smaragder ca 3,80 ctv (en smaragd med nagg), 18 briljanter ca 0,26 ctv, ca Cape/VS-SI, längd 18,6 cm, vikt 10,6 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,52 ctv, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/ VS, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g, importstämpel.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,78 ctv, ca TCa-Ca/SI, stl 18,25 mm, vikt 9,8 g.
RING, 14K guld, 6 gammalslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P1, stl 16 mm, vikt 1,5 g.