Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
RING, 18K vitguld, briljant ca 2,01 ct, ca Cr-TCa/SI2, 78 briljanter ca 0,78 ctv, ca TCa/SI i genomsnitt, stl 16,25 mm, vikt 8,1 g.
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, 6 mm, 3-radig, längd 20 cm, 18K guldstavar och guldlås med cabochonslipade ametister, Noren, Stockholm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 6,5 mm, längd 68 cm, lås 18K vitguld, stämplad Jka, importstämpel.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca Cr(J)-Top Cape(K)/P1, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g.
WA BOLIN, alliansring, 18K vitguld brilj ca 0,65 ctv, TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, Stigbert för Engelbert, vikt 15,8 g, Stockholm 1955.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ct, W/VVS, Schöttle & co Norrköping 1994, storlek 15 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca W/VS, mindre skada på en sten, stl 19,25 mm, vikt 5,3 g, Ove Lundgren, Stockholm 1974.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 7,26 ct (enl gravyr), nagg i ett hörn, inneslutningar som når ytan, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, tillv av Ceson i Göteborg 1970, stl 17,25 mm, vikt 13,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS-VS, 1 nagg, stl 17 mm, vikt 2 g, gravyr, K. Torndals juvelerare, Stockholm.
DIAMANT, 1,02 ct, briljantslipad, Wesselton(H), mindre skada på rondisten, i övrigt små inneslutningar.
RING, 18K vitguld, pärla ca 7,80 mm, 2 mediumslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 3,7 g, Alton 1983.
RING, 18K vitguld, grön turmalin ca 0,43 ct, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
PÄRLRING, 18K guld, 13,3 mm mabépärla, Stigbert för Engelbert 1973, stl 17+ mm, vikt 9,8 g.