Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
RING, 18K vitguld, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, 14 briljanter ca 0,28 ctv,ca TW/ VS, en skadad, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, importstämpel.
ARMBAND, 18K guld, 52 briljanter ca 1,57 ctv, TW/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 68,5 g, en briljant skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,56 ctv, CA(M)/P1 (bruna serien), storlek 17,5 mm, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin, 8 briljanter ca 0,16 ctv, TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, W/VS, Wadring Juvel Karlskrona 1991, storlek 14,75 mm, vikt 3,1 g, en flankerande diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 7 mm, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld pärlemor, safirer, vikt 8,8 g, små bucklor och skador, Johnsson & co, Stockholm 1947.
HELALLIANSRING, 18K guld, 27 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW/VS, KÅ-CE Guldsmedja, Spånga 1996, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K/14K guld, 6 briljantslipade diamant ca 0,32 ctv, ca TW(G)/VS-SI, 7 rubiner ca 0,50 ctv, 3 rubiner skadade, alla har slitna fasettkanter, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g.
ARMRING, 18K guld, odlade pärlor ca 2,5-3 mm, Alton, Falköping 1970, öppningsbart, mått 65x60 mm, vikt 12,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, madeiracitrin ca 2 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, safir, briljant 0,05 ct enligt gravyr, vikt 6,4 g, W A Bolin, Stockholm.
RING, platina, 2 halvpärlor, 1 med mindre skada, 2 gammalslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, 1 med mindre skada vid rondisten, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, Carlman, Stockholm 1941.