Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
BROSCH, 18K guld, ametist och små äkta pärlor, 1 pärla saknas, Axel Jonssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1932, längd 7 cm, vikt 7,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, Walters Guldsmedja, Stockholm 1997.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct och 4 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, Owen & Larsson Co, Stockholm 1969, stl 18 mm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,22 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, Örns Juvelatljé, Göteborg 1979, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,55 ct, ca W/VS2, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,44 ct, Light Brown/VS, stl 16 mm, vikt 4,9 g certifikat.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 4,3-8,0 mm, lås, 18K vitguld, odlad pärla, längd 55 cm, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,6 mm, 18K guld, 56 diamanter ca 1,32 ctv, ca TW/VS, 5 diamanter med nagg, mabépärla, längd 40 cm, vikt 26,1 g.
BROSCH, 18K guld, vit opal, 20 antikslipade diamanter ca 1,70 ctv, vit emalj, franska stämplar, 1800-tal, vikt 23 g, broschnålen går att ta bort.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 2,22 ctv, små nagg, stift, plaststopp.
RING, 18K rodieret guld, 3 briljanter 0,86 ct, enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4 g, GE-KÅ, Kaplan 1968.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, av Tca/VS, 8 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 11 g, Stockholm 1956.
ALLIANSRING, 18K 5 briljanter totalt 0,50 ctv TW/VVS enl, gravyr stl, 20,25 mm, Kaplans 1985 6,6 g
RING, 18K vitguld, briljant ca 053 ct, TW/VS, 8 briljanter ca 0,32 ctv, TW/SI-P1, storlek 17,25 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉRING, 18k vitguld, rubin, briljanter ca 0,42 ctv, TW/VS, Hugo Strömdahl Stockholm 1988, storlek 16,5 mm, vikt 4,1 g.