Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
Klubbad för
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, diameter 14 mm, vikt 12,0 g, clips, mindre bucklor.
LJUSSTAKAR, 1 par, höjd 17 cm, vikt 748 g, Svensk import stämpel, fyllda, Malmö 1932.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/SI, vikt 13,5 g, clips, några diamanter skadade, nagg.
Silver Kaffeservis
KAFFEKANNA, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1861, höjd 20,5 cm, vikt 353,4 g, små bucklor, handtaget sitter något löst.
RING, 14K guld, 2 akvamariner ca 0,80 ctv, 2 briljanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade pärlor, ca 1,9-2 mm, vikt 1,3 g, stift, (sakans 1 snurrebuss)