261 - 280 av 358
1...131415...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012

Klubbad för

RING, platina 3-kantsslipad diamant stl, 17,5 mm, vikt 7,1 g

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld med 4 briljanter 0.04 ctv Sigfrid Becker storlek 17,5 mm vikt 5,6 g

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld vikt 10,4 g 3 färger gul-rosé och vitguld. totalt 0,18 ctv Strömdahl stl, 16,75 mm

Utrop: 6 900 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct, TW/nagg och mineraler i övrigt små inneslutningar, London 1984, storlek 17,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 24 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld vikt 1,9 g briljant 0,15 ctv TW/VS, STJÄRNRINGEN stl, 16,75 mm

Utrop: 1 500 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,05 ct, ca W(H)/ SI2, inverterad natural på kronan, stl 17,5 mm.

Utrop: 30 000 kr

PÄRLCOLLIER/ÖRHÄNGEN. 8,0 - 8,5 mm odlade pärlor, längd 44,5 cm, silverlås med strass och 7 mm odlad pärla, örhängen i 18K guld med 2 odlade 3/4-pärlor ca 8,8 mm, stift.

Utrop: 3 700 kr

RING, 14K guld, briljanter ca 0,96 ctv, W/SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17,25 mm, vikt 7,5 g.

Utrop: 7 400 kr

RING, 14K guld, briljanter ca 1,08 ctv, W-Cr/SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17 mm, vikt 7,6 g.

Utrop: 7 100 kr

RING, 14K guld, ametist, briljanter ca 0,40 ctv, W/VS-SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17,5 mm, vikt 9,5 g.

4 600 kr

Utrop: 5 300 kr

ARMBAND, 18K guld vikt 6,8 g odlade pärlor längd 19,5 cm

Utrop: 2 700 kr

KEDJA, 18K guld vikt 19,8 g orientaliska pärlor längd 150 cm

Utrop: 7 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,15 ctv, TW/VS, Stockholm 1900-talets andra hälft, storlek 17 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, fem briljanter ca 0,30 ctv, TW/VS, Lennart Abrahamsson Guldateljé Uddevalla 1993, storlek 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 3 200 kr

BERTIL HAGLUND STUDIO, hänge och kedja, 18K guld, citrin, Stockholm 1944, höjd 4,5 cm, vikt 19,9 g, kedja 70 cm.

Utrop: 6 800 kr

LORDRING, 14K vitguld, cabochonslipad rubin ca 0,72 ct, 2 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 2 800 kr

Smycken Skjortknappar

2 SKJORTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor, blå emalj (liten skada), 2 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, vikt 3,2 g.

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K 3-färgat guld, längd 19,2 cm, vikt 57,5 g, svensk importstämpel.

Utrop: 21 000 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd ca 0,50 ct, inneslutningar som når ytan, 9 medium- till briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Göteborg 1959, mått 3,7 x 3,5 cm, vikt 14,5 g.

Utrop: 11 400 kr

ARMBAND, 18K rodierat guld, 19 diamanter ca 1,25 ctv, ca W-Cr/SI (mittstenen gammalslipad, 2 mediumslipade, resten briljantslipade), längd 17,8 cm, vikt 24,9 g, sv importstämpel.

Utrop: 12 600 kr