Avslutad | Klassiska – Lördag 28 april 2012
RING, 18K guld vikt 10,4 g 3 färger gul-rosé och vitguld. totalt 0,18 ctv Strömdahl stl, 16,75 mm
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,00 ct, TW/nagg och mineraler i övrigt små inneslutningar, London 1984, storlek 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld vikt 1,9 g briljant 0,15 ctv TW/VS, STJÄRNRINGEN stl, 16,75 mm
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,05 ct, ca W(H)/ SI2, inverterad natural på kronan, stl 17,5 mm.
PÄRLCOLLIER/ÖRHÄNGEN. 8,0 - 8,5 mm odlade pärlor, längd 44,5 cm, silverlås med strass och 7 mm odlad pärla, örhängen i 18K guld med 2 odlade 3/4-pärlor ca 8,8 mm, stift.
RING, 14K guld, briljanter ca 0,96 ctv, W/SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17,25 mm, vikt 7,5 g.
RING, 14K guld, briljanter ca 1,08 ctv, W-Cr/SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17 mm, vikt 7,6 g.
RING, 14K guld, ametist, briljanter ca 0,40 ctv, W/VS-SI, 1900-talets andra hälft, storlek 17,5 mm, vikt 9,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,15 ctv, TW/VS, Stockholm 1900-talets andra hälft, storlek 17 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, fem briljanter ca 0,30 ctv, TW/VS, Lennart Abrahamsson Guldateljé Uddevalla 1993, storlek 16,5 mm, vikt 3,9 g.
BERTIL HAGLUND STUDIO, hänge och kedja, 18K guld, citrin, Stockholm 1944, höjd 4,5 cm, vikt 19,9 g, kedja 70 cm.
LORDRING, 14K vitguld, cabochonslipad rubin ca 0,72 ct, 2 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
Smycken Skjortknappar
2 SKJORTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor, blå emalj (liten skada), 2 briljanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, vikt 3,2 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, cabochonslipad smaragd ca 0,50 ct, inneslutningar som når ytan, 9 medium- till briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Göteborg 1959, mått 3,7 x 3,5 cm, vikt 14,5 g.