Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
CHIAMPESAN, ARMBAND, 18K guld, 2 cabochonslipade safirer, längd 19 cm, vikt 23,7 g, Italien.
BVLGARI, MANSCHETTKNAPPAR. 18K guld, nyckelpigor, vikt 17,7 g, specialbeställda 1996, originaletui.
Smycken Nål
BVLGARI KAVAJNÅL, 18K guld, nyckelpiga, vikt 6,6 g, specialbeställda 1996, originaletui.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,94 ctv (enl gravyr), ca TW(F)/VVS-VS, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, tillverkad av Atelier Ajour i Stockholm år 1978.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, blå emalj, längd 38 cm, vikt 26,6 g, skruv, David Andersen Norge, 1950-tal.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,00 ct, ca W(H)/VS1, 8 briljanter ca 0,80 ctv ca W(H)/VS, två små nagg på två av briljanterna, stl 16 mm, vikt 9,6 g, Stockholm 1978.
COLLIER, ARMBAND, sterlingsilver, kulor 8 mm, längd 46 och 19 cm, ihopkopplingsbart, vikt 71,8 g.
ROBBERT, armband, 18K guld, rubiner, Silversmedjan, Trosa 1972, längd ca 17 cm, vikt 58,8 g, etui.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ljusblå syntetiska spineller, nagg på en sten, stift, halvstelt armband och collier, vikt 170,2 g, Mexico.
BVLGARI, kedja/hänge, 18K guld, briljanter 0,55 ctv, "Parentesi", längd 45 cm, vikt 12,8 g, orginaletui.
Ädelstenar Safirer
BLÅ SAFIR, 1,73 ct, förseglad, ovalslipad, IGI cert F1H01834, + cert från Diamantfinans AB.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 26 briljanter ca 0,13 ctv, huggies med påhäng, vikt 3,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, 19 briljanter ca 0,19 ctv, längd 43 cm, vikt 5,4 g.