Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
ARMRING, silver, 2 ametister, diameter 6 cm, vikt 31,3 g, Palmgrenska Samskolan, Stockholm 1955.
COLLIER, sterlingsilver, hänge med ametist, 1900-talets andra hälft, längd 58 cm, vikt 60,3 g.
RING, 18K rodierat guld, prinsesslipad diamant 0,65 ct, W(H)/VS1, IGI cert nr F6A23722, 6 mindre prinsesslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
COLLIER, sterlig silver, stelt, vikt 44,4g, David Andersen Norge, svensk importstämpel.
EFVA ATTLING, ring, 18K guld, "Amor vincit omnia edge", "latin för Kärleken övervinner allt", stl 17,25 mm, vikt 8.3 g.
DIAMANT, 0,53 ct, briljantslipad (modifierad med extra fasetter vid kuletten), Wesselton(H)/VS2.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 11,85 mm, 2 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, krokar, vikt 7,5 g.
SKÅL, sterlingsilver, hamrad yta, höjd 6 cm, mynningens diameter 9,6 cm, Anders Ringby, Stockholm 1989, vikt 232,7 g.
RING, 18K rodierat guld, indikolit(blå turmalin), slitna fasettkanter, stl 19 mm, vikt 9,5 g.
ARMBAND, 18K matterat guld/ vitguld, 7-radigt, längd 19 cm, vikt 57,7 g, mindre bucklor.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 11 briljanter 0,33 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g.