Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
ARMRING, sterlingsilver, mått 6,2 x 5,4 cm, vikt 27,5 g, design K.E. Palmberg, Alton Guldvaru AB, Falköping 1973.
HÄNGE, sterlingsilver, blomma, vikt 20,6, mått 4 x 4,5 cm, Nordisk Kokusai AB, Stockholm 1979.
COLLIER, silver, ljusblå stenar, längd 36,5 cm, vikt 49,6 g, Mattsson & Olsson, Malmö 1956.
BROSCH, sterlingsilver, mått 5,5 x 8 cm, vikt 13,2 g, design Sengel, Michelsen Aktiebolag, Stockholm 1951, bucklor.
RING, sterlingsilver, bergkristall, reglerbar storlek, vikt 5,6 g, Sten & Laine, Finland 1999.
ARMRING, sterlingsilver, mått 6 x 4,5 cm, vikt 31,2 g, design Peter Von Post, Stockholm 1975.
BROSCH, sterlingsilver, blå sten, mått 5,5 x 2,5 cm, vikt 8,6 g, Hermann Siersbol, Danmark, utbytt nål.
CHOPARD, armband, 18K guld, briljant ca 0,05 ct, blå safir som öga, Happy diamond, elefant, ref nr 85/2376-20 serienr 9300706, pansarlänk, längd 19,5 cm, vikt 24,6 g.
COLLIER, silver, Theresia Hvorslev, hänget signerat "Theresia", hängets längd 8 cm, stel halsring ca 12 x 12,6 cm i diameter, total vikt 80,4 g, Lidköping 1973. (d)
RING, silver, Theresia Hvorslev, signerad "Theresia", stl 19 mm, vikt 34,7 g, Lidköping 1973. (d)
RING, silver, Theresia Hvorslev, signerad "Theresia", stl 18 mm, vikt 19,4 g, Lidköping 1974. (d)
KEDJA, silver, längd 85 cm, vikt 115,2 g, signerad K-J Johansson, Guld och silversmederna, Göteborg 1974.
RING, sterlingsilver, fantasislipad ametist, stl ca 18 mm, signerad Michael Hamma, vikt 24,1 g, Stockholm 1982.
BROSCH, sterlingsilver, tre sockertoppslipade rutilkvarts, Bengt Liljedahl, stämplad "Bul", 4,5 x 5,5 cm, vikt 20,6 g, Stockholm 1968.
RING, sterlingsilver, fantasislipad kvarts, ringskenan är fyrkantigt formad, stl ca 17,5 mm, vikt 25,1 g, Janse silversmide, Sollentuna, Stockholm 1976.
RING, sterlingsilver, ovalt cabochonslipad rutilkvarts, stl 18,5 mm, vikt 22,6 g, Per Sköld, Stockholm 1995.