Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
BVLGARI, ring, 18K vitguld, B.ZERO1, band ring, stl 17,5 mm (55), etui, cert, vikt 12,6 g.
HUGO STRÖMDAHL, pärlörhängen, 18K vitguld, 2 odlade sötva- ttenspärlor, 11,2x9,4 mm 26 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, krokar, vikt 4,4 g, etui.
HUGO STRÖMDAHL, hänge, 18K vitguld, 1 odlad sötvattenspärla ca 13,0x10,3 mm, 4 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, längd 2,2 cm, vikt 2,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant 0,30 ct, River (E)/VS2, minireport med nr 6127976339, briljant 0,30 ct, River(E)/VS2, minireport med nr 2131730448, stift, plaststopp, vikt 1,0 g.
RING, 18K guld, 7 prinsesslipade diamanter 0,48 ctv enligt gravyr ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 5,6 g, gravyr, Smyckeboden, Uppsala.
COLLIER, 18K guld, 2 briljanter ca 0,02 ctv, Beng Hallberg, längd 50 cm, vikt 8,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, Juhls Kautokeino Finland, genombruten organisk dekor, diameter 3,0 cm, vikt 26,3 g.
COLLIER, sterling silver, ametist, prasiolit, blå topas, citrin, peridot, L=34-50 cm, 89,5 g.
GUCCI, ring, 18K guld, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, "Icon prints romantica", påse, etui, ytterbox.
BJÖRN WECKSTRÖM, armring, 18K guld, stämplad BW, Finland, 7x5,5 cm, vikt 15,6 g, något tillbucklad. (d)
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, rött hjärta på ena sidan och på den andra sidan en briljant 0,05 ct ca TW/VS, vikt 4,1 g, diameter 11 mm, för dobbar, PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, odlade pärlor, längd 19 cm, dobbar, etui.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,8 g, stämplad BJAB.
KEDJA/HÄNGE, förgyllt sterlingsilver, kula av rosenkvarts, längd 49,5 cm, vikt 24,3 g.