Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
RING, 18K vitguld, briljant 0,16 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Guldbolaget i Berkvara, stl 17,5 mm, vikt 9,4 g.
ARMRING, 18K guld, bergkristall, 2 skadade hörn, nagg, mått 6,7 x 5,6 cm, vikt 22,4 g, Lars Mannfelt Atelje, Stockholm 1967.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant 1,01 ct, ca TW(G)/SI2, HRD minireport 11029629001, stenkuvert, 48 briljanter ca 0,58 ctv,, ca W-Cr/VS-SI, vikt 4,1 g.
REY URBAN, armband, 18K guld, fantasilänk, längd 19 cm, vikt 45,4 g. Stockholm 1963.
DIAMANT, briljantslipad, 0,30 ct, TW(F)/VS1, excellent cut, GIA report 1129882027, stenkuvert.
TIFFANY & CO, enstensörhängen, 18K guld, 2 briljanter 0,34 ctv, ca TW/VS, "Diamonds by the Yard", design Elsa Peretti, skruvstift, vikt 1,1 g.
COLLIER, 18K guld, kullänk med odlad South Sea pärla 11,5 mm och 21 briljanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca W/VS, 1 skadad, längd 48,5 cm, justerbar längd, etui.
BROSCH, silver, vit sten, äpple, mått 4 x 4,5 cm, vikt 11,3 g. Ge-Kå smycke, Stockholm 1967.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Ulf Byström Guldsmedja, Stockholm 2008, stl 15,25+ mm, vikt 5,6 g.
COLLIER, 14K guld, stelt, troligen Holland, 1900-talets andra hälft, mått 14x13 cm, vikt 21,7 g, etui.
HÄNGE, sterlingsilver, bergkristall, mått 3 x 3,7 cm, vikt 5,6 g, Kultaseppa Salovaara Ky, Finland.
RING, 18K vitguld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCR/VS, svensk import, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g, en diamant skadad.