Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
HÄNGE, 18K vitguld, blå topas, 18 briljanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca W/SI, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljanter 0,27 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, huggies, vikt 1,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, design Charlotte Lynggaard, 18K guld, citrin, stl 17,25 mm, vikt 11,2 g.
STIGBERT, brosch, silver, i form av blomma, Engelbert Stockholm 1946, mått 7,5x6 cm, vikt 23.7 g.
ARMBAND, silver, rund pansarlänk, 1900-talets andra hälft, längd 19 cm, vikt 56,3 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, 18K guld, 2 runda fasetterade vita topaser, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund år 1944, skruv, vikt 6,1 g, etui., (d)