Avslutad | Moderna – Lördag 10 mars 2012
RING, 18K vitguld, 8 bruna och 9 vita briljanter ca 0,21 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, i form av trianglar, briljanter ca 0,60 ctv, TW/VVS-VS, höjd 2 cm, vikt 5,1 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,86 ct, ca TCr(I)/VVS1, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,30 ctv, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1994, stl 18+ mm, vikt 3,3 g.
Glas Konstglas
POPGLAS, sign. Orrefors Expo 338 Gunnar Cyrén.Vit med ben i vitt och rand i gult och blått. Svart fot. Repor på fotens undersida. Höjd 17 cm.
RING, sterlingsilver, en färgad odlad sötvattenspärla ca 7,40 mm, matterad yta, design Sandra Parra, stl 18 mm, vikt 13,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, W/VS, storlek 16, 0 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, oval briljant ca 0,52 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 23 briljanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, stl 18 mm, vikt 9,7 g.
ARMLÄNK, silver, i form av löv, Saarela Arvo, Enköping 1954, längd 18,5 cm, vikt 17,9 g.
HELALLIANSRING 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter ca 3,61 ctv, ca TW(G)/VVS, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
ARMLÄNK, silver, med berlock, Janssons guldvaru, Lindesberg 1966, längd 20 cm, vikt 105,5 g.