Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
BROSCH, silver, diameter 3 cm, nål ej silver, vikt 13,7 g, Guld- & silversmedjan Sven Börje H, Lund år 1954.
3 BROSCHER, silver, grön sten, en snurrad form och två blom- och bladformer, två av broscherna tillverkade av Kaplans Safir år 1954, den tredje tillverkad av GD&C i Malmö, årsstämpel saknas, total vikt 29,3 g.
ARMBAND, silver, blomlänkar, längd 19,5 cm, vikt 17,5 g, Eriksons Guldsmedsaffär, Karlshamn 1953.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, gröna/gula färgade, ca 4,5/7 cm, 5 rader, peridot, kvarts, silverlås, längd 40 cm.
ARMBAND, KEDJA/HÄNGE, silver, markasiter, längd 18,5 och 42 cm, skadat lås på kedjan, total vikt 18,9 g.
ARMBAND, förgyllt silver, safirer, diamanter, nagg, mindre skador på stenarna, längd 18 cm, vikt 20 g.