Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
Smycken Slipshållare
SLIPSKLÄMMA, sterling silver, engelska stämplar med inskription "e-male", längd 5 cm, vikt 6,9 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, vikt 26,4 g, Ove johansson, Stockholm 1975.
RING, platina med svart pärla gammalslipad diamant ca 0,20 ctv stl, 16,75 mm vikt 2,2 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,06 ct, ca W/VS, svart onyx, svensk import, stl 17,25 mm vikt 1,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7 mm, längd 52 cm, silverlås med odlad pärla, PÄRLARMBAND, odlade pärlor 6,5mm, längd 21 cm, silverlås.
COLLIER, HÄNGE, förgyllt silver, granater, längd 45 cm, vikt 27,0 g, hänge i gulmetall, etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 3-7 mm, lås i silver med strass, längd 45 cm.