Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
COLLIER, marmorerad grönbrun agat, snidad blomma, diameter ca 5 cm, längd ca 60 cm, vikt 94,4 g.
CARL TENGSTEDT. Mjölk/gräddkanna, silver, dekor av rocaille, invändigt förgylld, Carl Tengstedt Göteborg 1848, höjd 11 cm, vikt 136,9 g, gravyr på livet.
MINIATYRER 3 ST, silver, viking och två skepp, G Dahlgren Malmö 1973 och1974, höjd 2,2-3,8 cm, vikt 41,0 g.
ARMBAND, silver, genombruten organisk dekor, svenska importstämplar KJ, 1900-talets mitt, längd 19 cm, vikt 43,3 g.
Silver Fat
PICASSO EFTER, fat "Rites of spring", sterlingsilver, för medallic art company 1973, 1306/9800, diameter 20 cm, certifikat, origanaletui och dustbag.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, gravyr.
RING, STIGBERT FÖR ENGELBERT, 18K guld/vitguld, odlad pärla, paste, 1 skadad, storlek 17,5 mm, vikt 3,8 g, Stockholm 1951.
BROSCH, 18K guld, barock pärla, vikt 22,1 g, tennlödningar, (pärlan sitter ej fast ordentligt).
RING, 18K guld, syntetisk grön spinell, 8-kantslipade diamanter, TW/VS 0,08 ctv, storlek 18,5 mm, Hertz Stockholm 1937.
RING, ENGELBERT, STIGBERT, silver, bergkristall några repor, ca 16 ct, stl 16,5+ mm, Stockholm.
KEDJA/HÄNGE, sterling silver hänge, bergkristall, kedja 46 cm (ej original), vikt 4,5 g Karl Laine.