Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 februari 2012
KEDJA/HÄNGE, silver, hänge i form av en katt med rörliga armar, svans och huvud, hängets längd3 cm, kedjans längd 46 cm, vikt 10 g.
KALENDER, silver, alp- och stjärnmotiv, niello, 3,6 x 2,7 cm kalender från 1931, stämplad "Veneziani Milano Roma", vikt 17,7 g.
11 FRUKTKNIVAR OCH 2 KNIVAR, 13 delar, nysilver/rostfritt stål, pärlemor, etui, engelska stämplar.
BROSCH, 14K guld, safir, nagg, 6 rosenslipade diamanter, skadade, längd 5,5 cm, vikt 5,3 g.
COLLIER, snidad jadeblomma, diameter ca 5 cm, jade, granater, onyx, reglerbar längd 44-76 cm, trädda på tråd.
COLLIER, ametistkulor, doserad, ca 5,5-12 mm, trädda på tråd, längd 44 cm, skruvlås i vitmetall.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, ca 8/12 mm, 2 rader, sterling silverlås, längd 47 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor ca 11 mm, bruna färgade, silverlås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, gula droppar ca 5 mm, bruna off round, färgade, metallås, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, vita/svarta (färgade), ca 8,5 mm, snäckskal, längd 150 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, rosa droppar ca 4,5 mm, bruna barocka färgade, silverlås, längd 45 cm.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,14 ctv, ca TCr-TCa/P, snurrebussar i vitmetall.