Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
LJUSSTAKAR, ett par, silver, handciselerad blomdekor, svängda åsar, Rokoko stil, höjd 21,5 cm, signerad T Göthlin, TESI, Göteborg 1980, fyllda.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 9,5 cm, vikt 195 g, fyllda, bucklor, Sverige 1858.
SOPPSLEV, silver, trähandtag, längd 40 cm, små bucklor, löst handtag, Sverige 1857.
2 SILVERKAR, sterling silver, för t.ex. salt och peppar, förgyllda invändigt, vikt 79,4 g totalt, tillv av Robbert i Trosa 1975, originalkartonger.
GRÄDDKANNA, silver, kaskformad på välvd fot, liv och fot med godronnerad dekor, uppsvängd hänkel, höjd 12,8 cm, vikt 92,8 g, Empir, OP Hallberg, Norrköping 1833.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, lodräta reliefåsar, höjd 21,8 cm, Nyrokoko, TH Martinsen Norge ca 1960, svenska kontrollstämplar, fyllda.
BÄGARE PÅ FOT, silver, på rund fot, pärlbårdsdekor vid mynning, på fot och stam, gravyr på livet, invändig förgyllning, höjd 12,4 cm, vikt 57 g, Empir, PJ Zetterling, Linköping 1799.
GRÄDDKANNA, silver, kaskformad, uppsvängd hänkel, lagning vid hänkelfäste, livets nedre del med godronnerad dekor, invändig förgyllning, höjd 12,3 cm, vikt 94 g, Empir, EG Hellström, Södertälje 1840.
RING, 18K rodierat guld, 33 diamanter ca 0,17 ctv, små skador på vissa, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 pärlor 5,2 mm, 2 åttkantslipade diamanter, 1 skadad, stift, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, safir, 36 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.