421 - 440 av 468
1...21222324 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012

Klubbad för

HÄNGE, 18K guld, citrin, hjärta, 1,2g

Utrop: 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, handciselerad blomdekor, svängda åsar, Rokoko stil, höjd 21,5 cm, signerad T Göthlin, TESI, Göteborg 1980, fyllda.

Utrop: 5 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, safirer, vikt 4,9 g.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citrin, vikt 2,3 g, stift

Utrop: 950 kr

BROSCH, metall, slipat stål, stålbitar saknas.

Utrop: 200 kr

RING, 14K guld, odlad pärla, rubiner, genombruten dekor, storlek 18,5 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 1 400 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 9,5 cm, vikt 195 g, fyllda, bucklor, Sverige 1858.

Utrop: 700 kr

SOPPSLEV, silver, trähandtag, längd 40 cm, små bucklor, löst handtag, Sverige 1857.

Utrop: 900 kr

Dosor-Etuier Dosor

PUDERDOSA, silver, diameter 7,8 cm, vikt 96,3 g.

Utrop: 400 kr

2 SILVERKAR, sterling silver, för t.ex. salt och peppar, förgyllda invändigt, vikt 79,4 g totalt, tillv av Robbert i Trosa 1975, originalkartonger.

Utrop: 800 kr

GRÄDDKANNA, silver, kaskformad på välvd fot, liv och fot med godronnerad dekor, uppsvängd hänkel, höjd 12,8 cm, vikt 92,8 g, Empir, OP Hallberg, Norrköping 1833.

Utrop: 2 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, lodräta reliefåsar, höjd 21,8 cm, Nyrokoko, TH Martinsen Norge ca 1960, svenska kontrollstämplar, fyllda.

Utrop: 4 000 kr

BÄGARE PÅ FOT, silver, på rund fot, pärlbårdsdekor vid mynning, på fot och stam, gravyr på livet, invändig förgyllning, höjd 12,4 cm, vikt 57 g, Empir, PJ Zetterling, Linköping 1799.

Utrop: 2 800 kr

GRÄDDKANNA, silver, kaskformad, uppsvängd hänkel, lagning vid hänkelfäste, livets nedre del med godronnerad dekor, invändig förgyllning, höjd 12,3 cm, vikt 94 g, Empir, EG Hellström, Södertälje 1840.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K rodierat guld, 33 diamanter ca 0,17 ctv, små skador på vissa, stl 18,75 mm, vikt 6,4 g.

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 pärlor 5,2 mm, 2 åttkantslipade diamanter, 1 skadad, stift, vikt 3,4 g.

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter, stift, vikt 3,7 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, safir, 36 briljanter ca 0,43 ctv, ca W/SI-P, 2 skadade, stl 17,5 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 3 300 kr

6 BRILJANTER, 0,10 ct totalt (ca 0,017 ct/st), ca TW-W/VS.

350 kr

Utrop: 125 kr

BROSCH, 18K guld, 3 odlade pärlor 3,5 - 5,6 mm, GD & Co i Malmö 1966, vikt 4,3 g.

Utrop: 1 600 kr