401 - 420 av 468
1...202122...24 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012

Klubbad för

KANDELABRAR, ett par, silver, tvåarmad med mittstam, höjd 20 cm, längd 33 cm, löstagbara ljusmanschetter, Rokoko stil, CG Hallberg, Stockholm 1938, fyllda.

Utrop: 6 300 kr

SOCKERSKRIN, silver, ovalt på fotring, svängd godronnerad dekor, svart lockknopp i bakelit, höjd 8,5 cm, längd 9,5 cm, vikt 143,8, Empir, Birmingham 1901.

Utrop: 2 500 kr

ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 8,5 x 10,7 mm, briljant ca 0,03 ct, vikt 1,6 g, krok.

400 kr

Utrop: 450 kr

KANDELABRAR, ett par, silver, för tre ljus, fotdekor med svängda åsar, höjd 15,5 cm, Rokoko stil, Tyskland ca 1950-tal, fyllda.

Utrop: 3 600 kr

SKÅL, silver, blå glasinsats, genombruten växtdekor på liv och hänkel, på fyra fötter, höjd 8,3 cm, diameter 14,5 cm, vikt utan glasskål 210,1 g, Rokoko stil, Holland 1949.

Utrop: 2 600 kr

2 SKÅLAR, silver, två blå glasinsatser, genombruten växtdekor, höjd 6 cm, diameter 6,5 cm, vikt utan glasinsatser ca 85 g, skada på en av glasinsatserna, Rokoko stil, Holland 1949.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld, 9 briljanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,9 g.

Utrop: 1 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rosdekor i relief, höjd 18,5 cm, Rokoko stil, svenska importstämplar, fyllda.

Utrop: 2 200 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rund slät bukig stam med vertikal räffling, höjd 18,5 cm, svenska kontrollstämplar, Tyskland ca 1960-tal, fyllda.

Utrop: 2 900 kr

BÄGARE, silver, mjukt kvadratisk, höjd 13,5 cm, vikt 228,4 g, signerad Gustaf Jansson, CG Hallberg, Stockholm 1959.

Utrop: 2 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, konisk form med vågbandsbård uppe och nere, höjd 16 cm, diameter 9,7 cm, Erik Löfman, Markströms, Uppsala 1966, fyllda.

3 800 kr

Utrop: 4 100 kr

BÄGARE, silver, vidgande liv med graverad dekor på den övre delen, vågbandsbård vid fot, höjd 8,5 cm, vikt 53,3 g, L Biugg, Jönköping 1765.

Utrop: 3 000 kr

GRÄDDKANNA, silver, kaskformad med uppsvängd hänkel, på rund fot, liv med stämplad snäckbård och godronnerad dekor, stämplad snäckbård på fot, invändig förgyllning, höld 13 cm, vikt 136,3 g, Empir, AF Hellman, Uppsala 1832.

Utrop: 3 600 kr

SUPKALK, silver, på rund fot, pärlbårdsdekor vid mynning och på stam, höjd 11,3 cm, vikt 67,4 g, invändig förgyllning, E Ernander, Uppsala 1794.

Utrop: 2 800 kr

SKÅL, silver, liv med hängande festonger, invändigt förgylld, höjd 8 cm, diameter 20,6 cm, vikt 396,3 g, Empir stil, CG Hallberg, Stockholm 1908.

Utrop: 5 200 kr

GEORG JENSEN, skål, silver, klockformad, design Johan Rodhe, nr 17A, stämplad 1945-1951, höjd 178,6 g, diameter 11,5 cm, vikt 178,6 g.

Utrop: 7 700 kr

SOCKERRUSKA, silver, åttkantig, bukig på välvd fot, hålmönstrad topp, höjd 18 cm, vikt 173,3 g, London 1967.

Utrop: 2 600 kr

BÄGARE, silver, vidgande på rund fot, liv med graverad dekor och gravyr, höjd 12,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 105,5 g, A Engelfeldt, Kalmar ca 1820.

Utrop: 2 400 kr

GRÄDDKANNA, silver, kaskformad, uppsvängd hänkel, liv med godronnerad dekor och ciselerad bladbård, höjd 11 cm, vikt 77,2 g, Empir, JE Åhlén, Sala 1847.

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, silver, Foxterrier, vikt 9,3 g.

200 kr

Utrop: 225 kr