Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,11 ct, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g, Göteborg 1969, slitna klor.
ARMBAND, silver, granater, längd ca 20,5 cm, vikt 18,9 g, P.Strömberg, 1832-1848, ihålig, mindre märken och skador.
COLLIER, silver, rökkvarts, markasiter, onyx, 1 markasit saknas, längd 76 cm, vikt 30,6 g.
KEDJA/HÄNGE, silver, syntetisk vit spinell, pansarlänk, kedjans längd 60 cm, vikt 24,3 g, Finland.
RING, 18K guld/vitguld, 3 safirer, slitna, nagg, 4 diamanter ca 0,12 ctv, 3 skadade, stl 17 mm, vikt 6,5 g, Malmö 1966.
SKÅL, silver, rund, hamrad yta, vågbandsbård, "Sofiero", höjd 7,8 cm, diameter 13 cm, GAB 1990, vikt 239,4 g.
SKÅLFAT, silver, dekor av midsommarfirande i hög relief, 16,5 x 14,8 cm, vikt 295,3 g, signerad Olle Ohlsson 1978.