Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2012
RING, 14K guld, droppslipad citrin ca 10,70 ct, (slitna fasettkanter, något lös fattning), stl 17,5 mm, vikt 5,7 g.
PÄRLCOLLIER, barocka sötvattenspärlor, distanser och lås i 10K guld, längd ca 42 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca W/SI-P1, stift, vikt 2,1 g, 2 briljanter skadade.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, odlade pärlor 6,5 mm, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, för hål i öronen, från dåvarande Sovjetunionen efter 1958, vikt 4,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterling silver, rundade fyrkanter, släta, 15x10 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, rubin, safir, smaragd, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, svensk importstämpel.
HÄNGE, 18K vitguld, 7 diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, 2 med mindre skador, 2 med nagg, vikt 0,7 g.