Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, fot och stam med bladdekor i relief, höjd 18 cm, löstagbara ljusmanschetter, nyrokoko, EG Markström Uppsala 1858, fyllda.
SOCKERSKÅL, silver, oval form på fyra tassar, två hänklar, längd 18,7 cm, höjd 10 cm, Harrison Brothers, Sheffield 1941, vikt 271,6 g.
SOCKERSKÅL, silver, med lock, linsformad, blomdekor i relief, höjd 6,5 cm, diameter 10,8 cm, svenska stämplar ca 1930-tal, vikt 195,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, vikt 3,0 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11-12 mm, 16 briljanter 4 baguettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 7,5 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,44 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Stjärnringen, modell Capella, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, safir ca 2,18 ct, 17 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW- W/VS-SI, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,53 ctv (enligt gravyr), ca W/VS-SI (en mindre skada), stl 18,25 mm, vikt 9,5 g, svesnsktillv 1998.
RING, 18K vitguld, oval blå safir 5,63 ct och 6 diamanter 0,37 ctv, enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 11,4 g, repor på safirens bord och slitna fasettkanter, skada i safirens underdel, Stockholm 1946.
RING, platina, orientalisk pärla ca 15 mm, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 7,6 g.
MATSILVER, 113 delar; 12 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 fiskknivar, 12 fiskgafflar, 11 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 1 såssked, 1 serveringssked, 2 matgafflar, 2 matknivar, Rosenholm, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1978.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld/stopp 18K guld, 2 briljanter ca 0,65 ctv ca River-TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld/guld, mediumslipad diamant ca 1,59 ct, ca W/SI1, stl 18,5 mm, vikt 22,6 g, Stockholm 1998, storleksändrad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS, 2 skadade, stift "huggies", vikt 6,4 g.