Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
RING, 18K guld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TCa/SI (nagg, små skador), stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, svaga fattningar.
MATSILVER, 23 delar; 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 3 bordsskedar, silver, modell olga, silvervikt ca 779 g, 2 etuier.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,75 ct, ca I(TCR)/SI, stl 17,5 mm,vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,63 ct enligt gravyr, ca TCA/VVS2, små nagg i rondist, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter 0,63 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,7 g.
BRILJANT, 0,70 ct, TW(F)/IF, certifikat från EGL med nr A22817, (inskriven som River-TW).
HÄNGE, 9K guld, onyx, kvinnofigur i guld med 7 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, engelska stämplar, vikt 34,5 g.
BROSCH, platina, 69 gammal- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/SI-P, flera stenar skadade, vikt 9,4 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, rubin, inneslutningar når ytan, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, Malmö 1960-tal.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 diamanter 0,52 ct enligt gravyr, ca TW/VS-SI, 1 diamant skadad, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,55 ct, ca CR/VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g, Sverige.
RING, 14K guld/vitguld, briljant ca 0,10 ct, ca TCr/SI, rosenstenar, stl 14,5 mm, vikt 4,9 g.
MATSILVER, 46 delar, modell Rosenholm, silver, 12 bordsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 6 assiettgafflar, 2 kaffeskedar, 2 smörknivar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljanter ca 6,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 21 cabochonslipade smaragder ca 18 ctv, 365 åttkantslipade diamanter ca 3,25 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, och 3 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/VS-P, längd 41 cm, vikt 47,1 g, (ett antal svaga fattningar).