Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
RING, 18K guld/vitguld, 29 briljanter ca 0,73 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 13,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,18 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI1, stl 17,5 mm, juvelia, Uppsala 1986, vikt 3,6 g.
HÄNGE/KORS, 18K guld, 6 smaragder ca 3,00 ctv, behandlade, en skadad,, 19 briljanter ca 2,66 ctv, ca Cape/SI-P1, en med nagg, vikt 13,3 g.
ARMRING, förgyllt silver, ametister och orientaliska pärlor, Ungern, svenska importstämplar, 1800-tal.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,5 - 6,5 mm, lås i 18K vitguld med briljant ca 0,04 ct, längd 55 cm.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 6,14 ct, Etiopisk, 16,1 x 12,5 x 7,2 mm, färgspel i rött, orange, gult och grönt.
ARMBAND, 18K vitguld, 19 cabochonslipade månstenar, 44 blå safirer, ca 3,00 ctv, längd ca 17,5 cm, vikt 33,9 g, säkerhetskedja, Ekström Sweden 1987, en extra länkbit.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, doserade odlade pärlor 3,8-8,0 mm, längd 44 cm, silverlås med ametist och pärlor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, gravyr: Forever, Roland Lantz, Stockholm 1973.
HÄNGE, 14K guld, fasetterad rökkvarts ca 70 ct, 3,5x3 cm, vikt 32,5 g, slitna fasettkanter.