Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2011
Silver Vas
VAS, silver, höjd 22 cm, diameter 11 cm, Art Deco, Wilhelm Binder, Schwäbish Gmünd Tyskland ca 1930-tal, vikt 440,7 g.
SKÅL, silver, klockformat slätt liv, bakelitstam, diameter 21,2 cm, höjd 11,8 cm, E Svedbom, Vetlanda 1939, vikt 251,2 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, spriralformad stam, höjd 17,8 cm, fotens diameter 13,5 cm, signerade T Göthlin, Tesi, Göteborg 1954, fyllda.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rubiner ca 0,70 ctv, 14 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/SI-P, vikt 3 g.
KANNA, silver, päronformad, för vin eller vatten, höjd 20 cm, svenska stämplar, ca 1930-tal, vikt 546,6 g.
SOCKERSKÅL, silver, med lock, urnformad med två hänklar, lockknopp i form av en pinjekotte, höjd 24,5 cm, J Rönnqvist, Örebro 1907, vikt 372,8 g, ej sked, mindre buckla på liv.
SKÅL, silver, rund på fyra fötter, hamrad yta, diameter 22,3 cm, höjd 10 cm, K Andersson 1928, vikt 459 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 3 delar; kaffekanna, på fyra tassfötter, handtag i svart trä, höjd 18 cm, gräddkanna, på plan fot, höjd 8 cm, sockerskrin, på fyra tassfötter, Empire, B Erlandsson, Kristianstad 1890-94, vikt 577,7 g.
BÄGARE, silver, livet med Carl XIV Johans monogram och flaggstandar, höjd 21 cm, PA Taxberg, Sundsvall 1828, vikt 301 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW/VVS, stift, vikt 0,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/ SI-P1, 2 skadade, stift, vikt 1,5 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, lodräta reliefåsar, välvd fot, höjd 21,8 cm, TH Martinsen, Norge ca 1960-tal, fyllda.
SOCKERRUSKA, silver, urnformad på kvadratisk fot, höjd 18,5 cm, ca 1910-tal, vikt 197,4 g.
LUKTDOSA, silver, lockknopp i form av en krona, stämplar sannolikt Danmark ca 1800, vikt 22,5 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,7 g, Cesons, Göteborg 1976.
TESIL, silver, i form av en flätad korg med bygel och två spröt till pipen, höjd 3 cm, längd 5,7 cm, CG Herpel, Sthlm 1818, vikt 19,6 g.