Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
COLLIER, 18K guld, längd 42 cm, vikt 11,8g, låset stämplat L.P Malm, Eskilstuna 1848, mittsektion stämplad O.W Kjellberg, Västerås 1839.
COLLIER/HÄNGE, onyxkulor 8 mm, silverlås, längd 44 cm, löstagbart hänge i 18K vitguld, 13 diamanter (briljant- och åttkantslipade), ca 0,24 ctv, ca TCr/SI-P, nagg, vikt 3,9 g.
BROSCH, 18K guld, i form av ett lejon, åttkantslipade diamanter, 2 smaragder, 1 rubin, nagg i rondist, vikt 9,8 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, 5,45 ct, droppslipad, nagg på rondisten och naturlig hålighet på undersidan.
ARMBAND, 18 rodierat guld, 43 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 27,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, gula safirer, briljanter ca 0,18 ctv, längd 40 cm, vikt 4,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, G.Dahlgren 1973.
BROSCH, ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomstermotiv, Broschen troligen tillverkad av Göran Lagerkrantz Stockholm, omkring 1900, örhängen Konrad Wahlström Stockholm 1946, vikt 8,7 g, örhängen med skruvmekanism.
RING, 18K rodierat guld, 36 prinsesslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca W/VVS (2 diamanter SI), 4 diamanter med små skador, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g.
RING, 14K vitguld, 21 briljanter ca 0,90 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, mittstenen skadad, stl 18 mm, vikt 5,3 g, etui.
PÄRLCOLLIER, 5-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 5 mm, lås och stavar, 18K vitguld, pärlemor, längd 34 cm.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, rosenslipade diamanter, 1 saknas, flera skadade, vikt 5,7 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 94 briljant- och 193 baguetteslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCA/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,3 g.