261 - 280 av 393
1...131415...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, längd 42 cm, vikt 11,8g, låset stämplat L.P Malm, Eskilstuna 1848, mittsektion stämplad O.W Kjellberg, Västerås 1839.

Utrop: 3 100 kr

BORGILA, skål på fot, vikt 225,9 g, diameter 21,3 cm, gravyr, 1961.

Utrop: 2 000 kr

COLLIER/HÄNGE, onyxkulor 8 mm, silverlås, längd 44 cm, löstagbart hänge i 18K vitguld, 13 diamanter (briljant- och åttkantslipade), ca 0,24 ctv, ca TCr/SI-P, nagg, vikt 3,9 g.

Utrop: 1 700 kr

BROSCH, 18K guld, i form av ett lejon, åttkantslipade diamanter, 2 smaragder, 1 rubin, nagg i rondist, vikt 9,8 g.

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,40 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3 g.

Utrop: 6 300 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K guld, stl 16 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 800 kr

PÄRLAVKORTARE, 18K vitguld, 3 blå safirer, vikt 2,6 g.

900 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 5,45 ct, droppslipad, nagg på rondisten och naturlig hålighet på undersidan.

Utrop: 3 600 kr

RING, platina, smaragd 1,01 ct, diamanter 0,59 ctv, ca W/SI-P, stl 16 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 5 500 kr

ARMBAND, 18 rodierat guld, 43 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-Cr/VS, längd 18 cm, vikt 27,5 g.

16 000 kr

Utrop: 19 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, gula safirer, briljanter ca 0,18 ctv, längd 40 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 2 000 kr

RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, G.Dahlgren 1973.

Utrop: 3 100 kr

BROSCH, ÖRHÄNGEN, 18K guld, blomstermotiv, Broschen troligen tillverkad av Göran Lagerkrantz Stockholm, omkring 1900, örhängen Konrad Wahlström Stockholm 1946, vikt 8,7 g, örhängen med skruvmekanism.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K rodierat guld, 36 prinsesslipade diamanter ca 5,40 ctv, ca W/VVS (2 diamanter SI), 4 diamanter med små skador, stl 17,75 mm, vikt 13,4 g.

Utrop: 20 800 kr

RING, 14K vitguld, 21 briljanter ca 0,90 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, mittstenen skadad, stl 18 mm, vikt 5,3 g, etui.

3 600 kr

Utrop: 3 700 kr

ARMRING, 18K guld, graverat mönster, vikt 29,3 g.

Utrop: 7 900 kr

PÄRLCOLLIER, 5-radigt, odlade sötvattenspärlor ca 5 mm, lås och stavar, 18K vitguld, pärlemor, längd 34 cm.

Utrop: 4 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 14K guld/silver, 3 gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, rosenslipade diamanter, 1 saknas, flera skadade, vikt 5,7 g, svaga fattningar.

2 500 kr

Utrop: 2 900 kr

RING, 18K vitguld, 94 briljant- och 193 baguetteslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca W-TCA/SI, stl 16,75 mm, vikt 11,3 g.

12 500 kr

Utrop: 14 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7-7,5 mm, lås 18K guld, grön kalcedon, orientaliska pärlor, längd ca 140 cm, Stigbert för Engelbert 1967.

6 300 kr

Utrop: 7 200 kr