Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
MATSILVER, 72 delar, modell Gammal Fransk, silver, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, knivblad i rostfritt stål, MEMA 1950-tal.
RING, 18K vitguld, blå diamant (bestrålad)/P2 ca 0,60 ct, 72 briljanter ca W(H)/P, vikt 7,9 g, stl 16,5 mm.
PÄRLRING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla 11,2 mm, samt briljanter 0,12 ctv och navettslipade diamanter 0,69 ctv, storlek 17,25 mm.
RING, 18K guld, 5 carréslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS-SI, 5 carréslipade safirer ca 0,75 ctv, stl 18,5 mm, vikt 6,5 g.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 2 ovala akvamariner ca 5,10 ctv, 4 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 5,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 40 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.
PÄRLCOLLIER, 5 radig, doserad, orientaliska pärlor, längd 37 cm, 18K guldlås med ametist och orientaliska pärlor, signerat Stigbert, Engelbert.
COLLIER, 18K guld, filigran, citrin, orientaliska pärlor, 1 skadad, längd 45 cm, vikt 9,4 g, G.Dahlgren & Co, Malmö 1921.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 2 par, 18K guld, ett par med halvpärlor, vikt 6,4 g, stämplade G.Dahlgren & Co, Malmö, det andra paret stämplade Johnsson & Co, Stockholm 1921, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,50 ct enligt gravyr, ca TW/SI, två nagg, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g.