Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, 18K guld, glas, Hovjuvelerare G.A Dahlgren, vikt 31,9 g, Malmö 1920, orginalask.
RING, 18K vitguld, odlad pärla 4 mm, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, vikt 3,3 g, stl 16,75 mm, Stockholm 1964.
RING, 18K guld, en briljant 0,76 ct, CA(N)/VVS2, 6 briljanter 0,58 ctv TW/VS, plomberingar medföljer, stl 20 mm, signerad Olle Ohlsson, vikt 10 g, Kaplans Safir 1967.
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 6 behandlade gula briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, Engelbert 1986.
CARMOSÉRING, 14K rodierat guld, grön turmalin, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 5,2 g, etui, porslinsdosa, ursprungsbevis.
RING, 14K vitguld, briljant ca 1,46 ct, ca "Light Grayish Brown"/SI2, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
MATSILVER, 24 delar; 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 1 såsslev, 1 syltsked, 1 smörkniv, 3 små uppläggningsgafflar, modell Telemark Norge.
RING, 18K guld/vitguld, 7 briljanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5 g, Engelbert 1997.
ARMBAND, 14K guld/rodierat guld, 28 briljanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, längd 20 cm, vikt 20,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, safirer, briljanter ca 0,55 ctv, ca H(W)/VS, odlad pärla ca 3 mm, vikt 6,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,46 ct (enl gravyr), ca TW(G)/VS (2 stora naturaler på rondisten), stl 17,5 mm, H&Å 1973.
MANSCHETT- SKJORT- OCH KRAGKNAPPAR, 2 + 4 + 3 st, 14K guld/vitguld och pärlemor, Kanada, originaletui.
ARMRING, silver, ametist, orientaliska halvpärlor, stämplad Österrike 1867-1922, säkerhetskedja saknas, tennlödningar.
Visa varaSmycken Ring
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 1,08 ctv enligt gravyr, ca TCA/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, Sverige 2001.