241 - 260 av 393
1...121314...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011

Klubbad för

ALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljanter ca 1,01 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 11 400 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, snäckskalscamé, läsande kvinna, 5,5 x 4 cm, vikt 19 g, Växjö 1924.

2 700 kr

Utrop: 3 100 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,60 ct, 79 briljanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 17 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 12 400 kr

RING, platina, smaragd ca 0,33 ct, något lös i fattningen, 48 briljanter 0,45 ctv, W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 6,2 g.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K vitguld, 10 briljanter 0,40 ctv enligt gravyr, (2 diamanter är fattade i två fattningar under varandra, 8 diamanter är infattade på ringskenans undersida, en diamant är infattad på ringskenans insida), ca W/SI, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, gravyr, Sverige 2005.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K vitguld, safir ca 0,80 ct, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, små nagg, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.

2 800 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 23K guld/silver, rosenslipade diamanter, 3 skadade, 1 nagg, stl 19,75 mm, vikt 15,4 g, gravyr, ringskenan tillverkad i Stockholm 1892.

Utrop: 11 300 kr

RING, 18K guld, briljant ca 0,54 ct, ca W(H)/VS, 44 briljanter ca 0,58 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 8,4 g, nagg på 2 stenar.

Utrop: 12 600 kr

RING, 18K rodierat guld, 122 diamanter (assher- pentagon- och briljantslipade) ca 4,60 ctv, ca W/VVS, 3 diamanter med små skador, stl 18 mm, vikt 11,1 g.

Utrop: 21 200 kr

RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 12 briljanter ca 1,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, vikt 12,4 g, stift.

Utrop: 9 500 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 3 smaragder, 91 rosenslipade diamanter ca 1,00 ctv, vikt 32 g, dubbel nål.

Utrop: 11 800 kr

5 ARMRINGAR, 18K guld, diameter ca 6,2 cm, vikt 30,1 g.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K guld, granat ca 1,20 ct, nagg, sitter löst i sin fattning, 22 rosenslipade diamanter, 6 skadade, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g.

Utrop: 3 700 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 73 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/ VS, stl 18 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 6 900 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 73 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 6 900 kr

MATSILVER, 42 delar, silver, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 efterrättsskedar, 6 smörgåsgafflar.

8 600 kr

Utrop: 10 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, etruskiskt mönster, vikt 14,9 g, etui.

3 600 kr

Utrop: 4 100 kr

BROSCH, 18K guld, delvis rodierat, 12 briljanter ca 0,18 ctv, vikt 7,7 g, längd 5,7 cm.

Utrop: 2 300 kr

BROSCH, 14K guld/platina, 10 blå safirer ca 2 ctv, 10 gammalslipade diamanter ca 1 ctv, (nagg på 1 safir och 1 diamant) vikt 24,3 g, även som hattbrosch.

Utrop: 5 300 kr