Avslutad | Klassiska – Lördag 28 maj 2011
RING, 14K rodierat guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI-P, 2 av de mindre diamanterna skadade, stl 19,5 mm, vikt 10,4 g, hack i skenan.
ARMBAND, förgyllt silver, längd 18,5 cm, gravyr på undersidan av en länk, vikt 26,7 g, C.O Zetterberg, Stockholm 1851.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3 g, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, ca 70 briljanter 1,58ctv enligt gravyr, ca W-TCR/VS-SI, en diamant skadad, längd 16,8 cm, vikt 5,9 g.
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, 18K guld, nål i vitguld, gul emalj, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, vikt 10,1 g.
RING, 18K guld/silver, smaragd, 24 briljant- gammal- och rosenslipade diamanter, ca 0,23 ctv, 4 rosenstenar saknas, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 21 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g, gravyr, C.F Carlman, Stockholm 1965.
CARMOSÉRING, 18K guld, pärla, 9 gammalslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/SI, 1 skadad, nagg, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, slitna klor, 1946.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,24 ctv, mindre skador och nagg på rondisten, 82 briljanter ca 3,28 ctv, ca TW/VS, ca 17 skadade, st 18 mm, vikt 13,8 g.
ARMRING, 18K guld, 4 odlade pärlor 8,5-9,0 mm, 14 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, vikt 65,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,3 g.