Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
BVLGARI, kedja/hänge, 18K vitguld, modell B.ZERO1, kedjans längd 40 cm, vikt 12,1 g, etui, ytterkartong.
ARMBAND, 18K vitguld, 17 briljanter 1,43 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 42,8 g, svensk import.
RING, 18K vitguld/platina, akvamarin ca 20,00 ct, litet nagg i ett hörn, stenen sitter löst i fattning, 10 briljanter och 10 rosenstenar ca 0,80 ctv, ca TW/VS, 2 rosenstenar skadade, stl 18,25 mm, vikt 15,5 g. Fattningen är i vitguld och ringskenan i platina. Ringen är synligt storleksändrad, ny halvskena behövs.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,53 ct enligt gravyr, ca LB/SI1, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, clips, vikt 18,8 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, ametist, vikt 9,7 g, kedja (ej Lynggaard), 18K guld, längd 61 cm, vikt 10,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, baguette- och prinsesslipade diamanter ca 8,05 ctv enl gravyr, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 27,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljant 0,40 ct, 8 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, stl 17,5, vikt 3,4 g, Otto Andersson, Stockholm 1953.
BROSCH, 18K guld, snäckskalscamé, 4,8x6 cm, vikt 28,8 g, Stockholm år 1920, fina sprickor, tennlödningar.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 18 carréslipade safirer ca 2,00 ctv, 40 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI-P1, inneslutningar når ytan, en skadad, vikt 17,7 g, etui.
HÄNGE/BROSCH, platina, diamanter, orientaliska pärlor, kedja 18K vitguld, längd 41 cm, vikt 4,9 g, ca 1920-tal.