141 - 160 av 293
1...789...15 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS, en skadad i underdelen, stift, vikt 12,3 g, engelska och svenska stämplar.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, en ovalslipad diamant ca 1,63 ct ca Light Yellow/VS, åtta baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g.

Utrop: 39 000 kr

CHARLOTTE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljanter 0,06 ctv, stift, vikt 4,9 g, "Blomsterkurv", originaletui.

Utrop: 10 900 kr

RING, 18K guld, gul safir ca 10,60 ct, nagg, slitna fasettkanter, 6 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,5 g, Sverige 1951.

Utrop: 13 800 kr

PARFYMFLASKA, guld/silver, smaragder diamanter, safirer, rubiner, höjd 7,3 cm, totalvikt 52,1 g.

Utrop: 14 500 kr

HÄNGE, platina, droppslipad diamant ca 3,23 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS1-VS2, vikt 2,6 g.

Utrop: 146 000 kr

RING, 14K vitguld, 6 akvamariner ca 3,5 ctv, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g.

Utrop: 6 000 kr

BRUDKRONA, silver, syntetiska spineller, höjd 7 cm, diameter 10 cm, vikt 135 g, Ekströms guldsmedsverkstad, Eskilstuna 1961.

Utrop: 3 500 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, halsring och ring, silver, pärlemor, svart sten. (d)

5 600 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,46 ctv, ca W-TCr(H-I)/P1(+), 36 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stift/clips, vikt 7,1 g.

Utrop: 27 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 6 safirer, slitna fasettkanter, Stockholm 2006, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g.

Utrop: 13 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,07 ct, ca TW(G)/SI1, stl 17,5 mm.

Utrop: 39 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,70 ct, R-TW/IF, stl 17,75 mm, certifikat från EGI, vikt 3,5 g, Nordisk Kokusai, Sundbyberg 1975.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,50 ctv, ca Cr/VS, 1 gammalslipad diamant ca 0,55 ct, skadad, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 2 skadade, 1 nagg, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g,.

Utrop: 21 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 rubiner 1,08 ctv enligt gravyr, 6 briljanter 0,29 ctv enl gravyr, ca W/VS, stift, vikt 7 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,92 ct, TW(G)/VS2, GIA report 2105655553, laserinskription på rondist, stl 17,5 + mm, vikt 10 g.

30 500 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K guld/platina, diamanter ca 0,50 ctv, ca CR/P, stl 17,5 mm, antik.

5 400 kr

Utrop: 5 200 kr

GEORG JENSEN, tårtspade, silver, modell Konge, längd 20 cm, vikt 70,3 g.

Utrop: 2 300 kr

WIWEN NILSSON, hänge, silver, bergkristall, längd 55 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946. (d)

6 600 kr

Utrop: 7 500 kr

BVLGARI, ring, 18K vitguld, modell B.ZERO1, vikt 11,1 g, stl 17,5 eller 56, etui, ytterkartong.

6 700 kr

Utrop: 7 500 kr