Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW/VS, en skadad i underdelen, stift, vikt 12,3 g, engelska och svenska stämplar.
RING, 18K guld/vitguld, en ovalslipad diamant ca 1,63 ct ca Light Yellow/VS, åtta baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv ca TW/VVS, stl 17,25 mm, vikt 14,2 g.
CHARLOTTE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, akvamarin, 6 briljanter 0,06 ctv, stift, vikt 4,9 g, "Blomsterkurv", originaletui.
RING, 18K guld, gul safir ca 10,60 ct, nagg, slitna fasettkanter, 6 briljanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,5 g, Sverige 1951.
PARFYMFLASKA, guld/silver, smaragder diamanter, safirer, rubiner, höjd 7,3 cm, totalvikt 52,1 g.
RING, 14K vitguld, 6 akvamariner ca 3,5 ctv, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g.
BRUDKRONA, silver, syntetiska spineller, höjd 7 cm, diameter 10 cm, vikt 135 g, Ekströms guldsmedsverkstad, Eskilstuna 1961.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,46 ctv, ca W-TCr(H-I)/P1(+), 36 briljanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, stift/clips, vikt 7,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, 6 safirer, slitna fasettkanter, Stockholm 2006, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,70 ct, R-TW/IF, stl 17,75 mm, certifikat från EGI, vikt 3,5 g, Nordisk Kokusai, Sundbyberg 1975.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,50 ctv, ca Cr/VS, 1 gammalslipad diamant ca 0,55 ct, skadad, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, 2 skadade, 1 nagg, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g,.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 rubiner 1,08 ctv enligt gravyr, 6 briljanter 0,29 ctv enl gravyr, ca W/VS, stift, vikt 7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,92 ct, TW(G)/VS2, GIA report 2105655553, laserinskription på rondist, stl 17,5 + mm, vikt 10 g.
WIWEN NILSSON, hänge, silver, bergkristall, längd 55 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946. (d)