Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,86 ct, ca TCR/VS2, åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, Hallberg 1960.
Smycken Safirring
SAFIRRING, platina/18K guld, blå safir ca 1,00 ctv, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, 16 små diamanter ca 0,12, stl 15,5 mm, antik.
WIWEN NILSSON, collier, silver, ring- och stavlänk, 2-radig, längd ca 38-42 cm, stavarnas längd 1 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1946. (d)
WIWEN NILSSON, armband, silver, ring- och stavlänk, längd 21,5 cm, stavarnas längd 1 cm, signerat, Lund 1946. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,00 ct, ca TW(F)/VS2 enligt gravyr, 2 extra fasetter, tjock rondist, stl 17 mm vikt 4,2 g, svensktillverkad.
ÖRHÄNGEN OCH KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, blå safirer ca 1,00 ctv, 42 briljanter ca 1,26 ctv ca W/VS, längd 45 cm, värderingsintyg medföljer.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,5 ct, rosenstenar, stl 16,75 mm, vikt 4 g, Frankrike.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, fantasy link, bredd 2,8 cm, längd 20 cm, vikt 76,5 g, Borgings Guldsmide, Göteborg 1980.
RING, 18K guld/vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, en diamant skadad i underdelen, stl 18,25+ mm, vikt 14 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGARD, lås, 18K vitguld, 3 briljanter 0,03 ctv, pärlcollier, odlade pärlor ca 7 mm, längd 61 cm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 briljanter ca 0,72 ctv ca TW/VVS, stl 18 mm, vikt 4,5 g, svensktillverkad 2010.
ARMBAND, 18K guld, safirer, rubiner, smaragder, 24 briljanter ca 0,72 ctv, ca TW/VVS, vikt 15,8 g.
RING, 18K vitguld/guld, mediumslipad diamant ca 1,59 ct, ca W/SI1, stl 18,5 mm, vikt 22,6 g, Stockholm 1998, storleksändrad.
Smycken Skjortknappar
ETT PAR SKJORTKNAPPAR och ETT PAR MANSCETTKNAPPAR, 18K guld/vitguld, 4 diamanter, vikt 9,5 g.
1 PAR MANSCHETTKNAPPAR OCH 3 st SKJORTKNAPPAR, 14K guld, pärlemor och odlade pärlor, vikt 11,7 g.