Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
KEDJA/HÄNGE, 18K guld/vitguld, i form av ett äpple, 2 rubiner ca 0,34 ctv, en briljant ca 0,03 ct, signerad Björn Jägerstig år 1998, vikt 13,5 g, kedjan 14K guld, längd 46 cm, vikt 2,5 g. (d)
BORGILA, collier, silver (925/1000), 5 ametister ca 10,00 ctv, vikt 171,9 g, Atelier Borgila, Stockholm 1967.
ARMRING, 18K guld, dekor i relief, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW/SI, bredd 2,6 cm, diameter 5,7 x 4,9 cm, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1800-tal, säkerhetskedja, vikt 51,2 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 hjärtslipade diamanter 0,99 ctv och 5 briljanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca TCA-CA/SI, stift, vikt 4,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stift, vikt 1,2 g.
BVLGARI, örhängen, 18K guld, 26 briljanter, B.ZERO1, Ref.OR851333, diameter 2 cm, huggies, vikt 15,2 g, etui.
CARTIER, ring, 18K roséguld, 8 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS, "Love", Ref. B4050800, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, etui.
WIWEN NILSSON, silver, brosch, japansk tallkvist nr 18, storlek 3,2 x 6,4 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1955. (d)
WIWEN NILSSON, silver, örhängen, japansk tallkvist, skruv, storlek 2,0 x 1,4 cm, signerade Wiwen Nilsson, stämplade "AN", Lund 1955. (d)
RING, 18K vitguld, 24 baguetteslipade diamanter ca 1,41 ctv och 40 briljanter ca 0,29 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 15,7 g.
Silver Vas
SIGURD PERSSON, vas, silver, höjd 13,5 cm, cylindrisk med rund bas och oval mynning, utsvängd mynningskant, vikt 248,4 g, Stockholm 1978, originalask, (d).
Silver Fat
BORGILA, fat, silver (925/1000), 21 x 21 cm, gravyr på undersidan "Bertil Ohlin 23/4 1949", vikt 278,6 g, Atelier Borgila, Stockholm 1948, proveniens: Bertil Ohlin, politiker, ekonom och mottagare av nobelpriset i ekonomi 1977.
ARMBAND/RING, platina, 76 gammal-, medium-, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 9,00 ctv, ca TW-TCA/VS-P, mittstenen ca 1,20 ct, längd ca 16 cm, 2 länkar medföljer (1 länkbit skadad) med 10 diamanter ca 0,74 ctv, kan användas som ring, ringskena i 18K guld, stl 17+ mm, K & E Carlson, Göteborg 1934, vikt totalt 35,3 g, 3 diamanter skadade, nagg, säkerhetskedja saknas.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, baguetteslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca TW/VVS, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g.
WIWEN NILSSON, kors, silver, 8 x 4 cm, gravyr, vikt 20,4 g, stämplad "AN", Lund 1954 (d).
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, stencamé, 18 halvpärlor, vikt 13 g, ögla senare, Sverige 1800 talets andra hälft.
BROSCH, 14K guld/silver, 35 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS- SI, 9 diamanter skadade, 5 orientaliska pärlor, 4 x 3,5 cm, vikt 10,5 g.