Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 baguetteslipade safirer ca 3,90 ctv, 52 briljanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS-VS, stift/clips, vikt 9,9 g, DeLaneau, Schweiz.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, svart onyx, 7 orientaliska halvpärlor, kors, öppningsbar glasram, för fotografi, 4,0 x 2,5 cm, vikt 11,7 g, repa på onyxen och mindre nagg, antik, troligtvis tillverkad i Frankrike och importerad till Sverige .
COLLIER, 14K guld, grön emalj, briljant ca 0,59 ct, ca TW(F)/VVS2, längd 41,5 cm, vikt 9,5 g, etui och ask från guldsmederna Marianne Aulin och Willy Palden, Köpenhamn.
ARMBAND, 18K guld, 30 smaragder ca 3,00 ctv, 340 briljanter ca 10,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 77,6 g.
BROSCH, platina, smaragdslipad smaragd ca 1,60 ct, inneslutningar når ytan, skada i bordet, 40 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, en skadad, 1,5 x 4,5 cm, vikt 8,3 gram, CG Hallberg, Stockholm 1940.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,20 ct, ca W/VVS1, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 1 mediumslipad diamant ca 3,77 ctv (1,03+1,25+1,48 ct), ca TW(F-G)-Ca(M)/SI2, stl 16 mm, vikt 7,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 2 medium-briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca Cape-Light Yellow(M-O)/VS-SI, skruvstift, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 1,26 ctv, ca TW/VVS, stift/clips, vikt 13,4 g, etui från Lalaounis. Går att bäras bara som clips.
BROSCH/HÄNGE, platina/18K guld, gammalslipade diamanter och rosenstenar ca 2,00 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 18,1 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, carréslipade rubiner, 18 diamanter ca 0,70 ctv, ca CR/SI, inneslutningar når ytan, längd 16 cm, vikt 13 g.
BROSCH, 18K guld, vit opal 1 x 1,7 cm, färgspel i mestadels grönt och blått, 27 rosenstenar, nagg, skador, längd 5,5 cm, vikt 9,9 g, Göteborg 1960.
RING, 18K guld, blå emalj, text "Estime", öppningsbar gömma, Ludvig Sturm, Stockholm 1811-1847, originalask.
WIWEN NILSSON, brosch, rektangulärt fasetterad bergkristall, längd 7 cm, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", Lund 1936, bergkristallen sitter något löst och har mindre nagg. (d)
BVLGARI, armband, 18K guld, "Bvlgari Bvlgari", ref BR850779, längd 20 cm, vikt 15 g, säkerhetskedja ej original, box. Passar även att bäras med berlocker.
SALTKAR, 1 par, sterling silver, delvis förgyllt, emalj ( ena skadad), tillhörande skedar, 4 cm i diameter.
STOP, sterlingsilver, höjd 12,5 cm, vikt 325,4 g, London 1755-1756.