Avslutad | Exklusiva – Lördag 22 oktober 2011
RING, 18K vitguld, briljant 0,50 ct, River(E)/SI1 GIA report 2105211062, 18 briljanter ca 0,18 ctv, stl 17 + mm, vikt 2,8 g.
DAMUR, 20 mm, Boett nr. 517970, platina, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, diamantkrans (40 st.), ripsband, ca 1935.
RING, 18K rodierat guld, 39 prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv W/VS, stl 15,5 mm, vikt 9,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 3,18 ct, ca I(TCr)/SI 1, stl 16,25 mm, vikt 4,3 g, svensktillverkad.
ENSTENSRING, platina, briljant ca 1,42 ct, ca Wesselton(H)/VS1, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 14K vitguld, odlade pärlor ca 7 mm, 4-radigt, briljant, - åttkant- och en fantasislipad diamant ca 0,50 ctv , ca TW-W/VVS-VS, en briljant är brun, längd 19,5 cm.
RUBINRING, 18K vitguld, rubin ca 1,15 ct, 10 gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, 3 ovala gammalslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca Cr/VS, en sten med nagg på rondisten, en sten med stor natural på rondisten, Axelsson & Skärlund, Karlskoga 1963, stl 19 mm, vikt 15,5 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,95 ct TCape(L)/ SI 1, 66 briljanter ca 0,33 ctv W(H)/VS, stl 16 mm, vikt 8,7 g, svensktillverkad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 1,27 ct, ca TW-W/P1, stl 18 mm, vikt 10,2 g, O&L, Stockholm 1948.
ARMBAND, 18K vitguld, 26 briljanter ca 1,76 ctv, ca TW/VS, en skadad, längd 18 cm, vikt 21,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad briljant ca 0,90 ct, ca W-TCr(H-I)/SI 2, stl 17 mm, vikt 9,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 1,20 ct, ca W(H)/SI 1, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 11 gammalslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca W-Cr/VS-P1, stl 18,25 mm, vikt 10,2 g, Stockholm 1994.