Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
RING, 14K rodierat vitguld, smaragd ca 1,20 ct (sprickor som når ytan), 54 briljanter ca 0,54 ctv, ca TCr/P, stl 17 mm, vikt 4,8 g, (ett antal svaga fattningar).
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat vitguld, 2 droppslipade smaragder ca 2,20 ctv, 32 briljanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, stift/clips, vikt 7,7 g.
12 matskedar, silver (950/1000), längd 21,5 cm, gravyr på baksidan av skaften, vikt 931,8 g, F.D Naudin, Paris 1819-1838
RING, 18K guld, gammalslipad diamant 0,56 ct ca TW(F-G)/VVS-VS, 2 briljanter 0,21 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 18,5 mm, vikt 9,8 g.
Ädelstenar Tsavorit
TSAVORIT, 3,32 ct, blandad kuddslipning, Gem Identification Report, ett antal mycket små nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,57 ctv, ca W-TCr(H-I)/P 1, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,58 ctv ca TW-W(G-H)/SI, stift, vikt 1,1 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,12 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 9,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,49 ct enligt gravyr, ca Ca/SI, stl 17 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer, 22 briljanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 3,3 g, olika snurrebussar.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 22 cm, bredd 1,7 cm, vikt 44,5 g, två säkerhetsåttor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 1,03 ct (enl gravyr), ca TW(G), skadad rondist, stl 18 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,13 ct, ca TCr/SI, 30 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cr/VS, stl 18 mm, vikt 8,2 g.