Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW(G)/SI1, 8 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 9-9,5 mm, 18K guldlås, längd 44 cm, etui.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 19,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,41 ctv, ca TW/ VVS-VS, stift, plaststopp, vikt 1,0 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, på fyra volutfötter, höjd 19 cm, blomdekor i relief, fyllda, GAB 1961.
2 PAR SOCKERSKÅLAR, silver, gravyr på undersidan, ett lock med liten buckla, vikt 1100 g, Fredrik Petersson Ström, Stockholm 1777.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, droppformad Southsea pärla, brun med kopparfärgad ton, ca 19,5X14,0 mm, 5 briljanter ca 0,075 ctv, ca TW/VS, kedjans längd ca 40 cm, vikt 6,6 g.
ARMBAND, 18K guld, längd 19,5 cm, bredd 14 mm, vikt 32,4 g, C.G Hallbergs Guldsmeds AB, Stockholm 1899.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 12,5 x10,5 mm, 13 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 38 cm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat vitguld, 7 briljanter ca 0,70 ctv ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,45 ct, ca TW(G)/VS, 8 briljanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g.
ARMRING, 18K guld, syntetisk sten, halvpärlor, vikt 10,9 g, överdelen ostämplad, armringen stämplad Stigbert, Stockholm 1967.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, akvamarin ca 1,52 ct, 25 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, längd ca 40 cm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, 2 odlade pärlor ca 7,25 mm, stift, vikt 3,4 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, peridot ca 4,00 ct, 20 briljanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, längd ca 40 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca TCa(bruna serien)/P, stift, vikt 1,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 24 briljanter ca 0,26 ctv, ca TCa/P, inneslutningar som når ytan, längd 41 cm, vikt 6,9 g.
BROSCH, 18K guld, 11 smaragder, 18 rosenslipade diamanter, samtliga stenar med små skador, längd 5,5 cm, vikt 8,5 g.