Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 svarta briljanter ca 0,81 ctv, stift, plaststopp, vikt 1,0 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter 1,05 ctv enligt gravyr, ca W-TCR(H-I)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,51 ct W(H)/VS1 enligt gravyr, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, carréslipade rubiner, 5 diamanter ca 0,47 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
SMARAGDRING, 18K guld, smaragd, sprickor, diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 56 briljanter ca 5,55 ctv, ca TW/SI, längd 17,5 cm, vikt 10,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade smaragder, inneslutningar når ytan, skador, diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, nagg, clips, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/ VS-SI, stift/clips, vikt 11,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, nagg på en rondist, stift, snurrebusssar i rödguld.
LORDRING, 18K guld, 3 briljanter 0,45 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9 g, Stockholm 1989.
ARMBAND, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,84 ct, 24 briljanter 0,76 ctv, vikter enligt gravyr, ca W/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 15,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, emalj, glasstenar, emaljskador och skadade stenar, vikt 25,6 g, tillverkade av 2 olika guldsmeder i Stockholm 1941 och 1945.