Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ngt off-round, 7,5-8 mm, längd 80 cm, lås i 18K guld.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, rubelit, längd 18 cm, vikt 10,8 g, stämplad Cartiér, serienr 211489.
COLLIER, 18K guld/vitguld, rubelit, längd 37,5 cm, vikt 19 g, stämplad Cartiér, serienr 206082.
RING 18K guld, safirer ca 0,31 ctv, briljanter ca 0,31 ctv, ca TCR/VS-SI, 16 mm, vikt 4,4 g.
BROSCH, 14K guld, 42 briljanter ca 0,84 ctv, ca W/VS-SI infattade i siffrorna 2000000, vikt 6,5 g.
RING, 14K rodierat vitguld, rosa safir, 18 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
RING, 14K guld, ametist ca 3 ct, 16 briljanter ca W/VS (en skadad), stl 17,5 mm, vikt 9,3 g.
RING, 14K guld, 36 briljanter ca 0,90 ctv, ca W/SI (ett antal P1), stl 17,5 mm, vikt 7,7 g.
COLLIER, 18K guld, 2 droppslipade citriner, orientaliska pärlor, filigran, längd 43 cm, vikt 6,7 g.
COLLIER, 18K guld, snäckskalscamé, motiv "tre gracer", längd 116 cm, vikt 50,2 g, Sverige 1843.
RING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,31 ctv, W/VS-SI, 9 safirer ca 0,31 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål; silver, förgylld insida, graverat mönster, vikt 1289 g, Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1947.