Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
RING, 18K vitguld, 4 diamanter 0,38 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6 g.
RING, platina, cabochonslipad smaragd, 48 rosen- och gammalslipade diamanter, ca 0,30 ctv, nagg, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,89 ctv, TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g, gravyr, 1 sitter löst i sin fattning.
BÄGARE, silver, höjd 16,2 cm, förgylld invändigt, samt utvändigt på fot och kant, gravyr, vikt 182,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 1,85 ct, 6 briljanter ca 0,45 ctv, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 blå safirer, nagg på safirerna, 4 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, Ahrenbecks Ädelstenssliperi, Göteborg 1984, stl 16,75 mm, vikt 5,3 g.
RING, 23K guld/18K vitguld, blå safir 1,12 ct enligt gravyr, 10 briljanter 0,61 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,5 mm, lås och mellanringar i 18K guld, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,13 ctv, lila safir ca 0,78 ct, längd 44 cm, vikt 25,3 g.
RING, 21K guld, safir ca 1,00 ct, 59 briljanter ca 1,40 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,8 g.
11 DIAMANTER, 1,06 ctv, briljantslipade, TW(F-G)/VVS, IGI cert nr 2214301, plomberade.
11 DIAMANTER, 1,01 ctv, briljantslipade, TW(F-G)/VVS, IGI cert nr 2214313, plomberade.
ARMRING, 18K guld, graverat mönster, 6 x 7 cm, vikt 33 g, säkerhetskedja, bucklor, Guldsmedsaktiebolaget, Malmö 1884.