Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
HÄNGE, 14K guld/18K guld/silver, grön turmalin, 13 rosenslipade diamanter, alla stenar med små skador/nagg, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(F-G)/VS2-SI1, stift, vikt 1,3 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 5 briljanter ca 0,57 ctv, ca TW/SI(mittstenen P), stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 13 cm, vikt 451 g, fyllda, Löfman, MGAB 1973-1974.
BROSCH, 18K guld/platina, pärla, 8 mediumslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 5,1 g, skev nål.
MATSILVER,49 delar; modell Rosenholm, 10 bordsknivar, 10 bordsgafflar, 8 bordsskedar, 9 efterrättsknivar, 9 efterrättsgafflar, 1 potatissked, 2 smörknivar, GAB ca 1990-tal, bestickschatull.
ENSTENSRING, modell Spectra, 18K vitguld, briljant 0,58 ct, ca G(TW)/VS 1, stl 16,5 mm, vikt 3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,1 g, skruvmekanism.