Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
MATSILVER, 24 delar, silver, modell Rosenholm, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 6 efterrättskedar.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 3,30 ctv, ca Top Cape (K-L)/VS2, stift.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, BROSCH, silver, längd 46 cm, skruv, en kläpp är skadad, collier och brosch stämplade 1874, skruvmekanismen stämplad 1951, etui.
6 SKEDAR, silver, förgyllt skedblad, vridet skaft med dubbel kerubknopp, längd 14 cm, vikt 86,3 g, stämplade P.Lie.
HÄNGE, 18K guld, carmosétyp, bred droppslipad gul safir ca 2,64 ct, 16 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K guld, ljusblå safir ca 4,24 ct (lätt slitage, små nagg), 18 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, vikt 2,26 g.
RING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv (enligt gravyr) ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat vitguld, 2 smaragder ca 1,50 ctv (inneslutningar som når ytan), 142 åttkantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W/VS-SI (ett antal svaga fattningar), stift, vikt 10,4 g.
HÄNGE, 18K guld, gul safir ca 4,05 ct, 16 briljanter ca 0,52 ctv, ca TW/SI, vikt 1,99 g.