Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
SKÅL, silver, halvklotformad på rund välvd fot, höjd 11 cm, diameter 17 cm, vikt 230 g, A Edborg Jönköping 1846.
DOPBÄGARE, silver, cylindrisk med graverad växtdekor i form av en medaljong, höjd 7,6 cm, diameter 6,6 cm, vikt 69,8 g, GAB Stockholm 1906.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, fot på fyra fötter, lyrformade, löstagbara ljusmanschetter, höjd 14,2 cm, vikt 273,3 g, A Tillström, Växjö 1836.
Visa varaSilver Kanna
KAFFEKANNA, silver, åttkantig, bukig, höjd 18 cm, lockknopp i form av en blomma, höjd 18 cm, vikt 400,7 g, lock avtagbart, rymmer 0,5 liter, Gustaf Möllenborg 1843.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragd med sprickor, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv TW(F-G)/VS, stl 15,5 mm, vikt 6,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, graverad dekor på ringskenans sidor.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, litet nagg, 20 briljanter ca 0,34 ctv ca W/VVS, stift, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljant 0,75 ct enligt gravyr, ca TW(G)/SI2-P1, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, blå safir, 4 briljanter ca 0,04 ctv, stl 18 mm, vikt 7,1 g, gravyr, stämplad 1899.
CARMOSÉRING, 18K guld, rubin ca 0,80 ct, 10 briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, rubin ca 0,65 ct, 10 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,5 g.