Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
MATSILVER, silver, 138 delar, monogram EW, 3 × 12 skedar 13-21 cm, 4×12 knivar 17-26 cm, 4×12 gafflar 15-21 cm, 2 smörknivar 20 cm, soppslev 36 cm, såsslev 16 cm, ostkniv 22 cm, ströare 16 cm, ekschatull med graverad plakett i silver, K. Andersson 1914.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter 0,49 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g, gravyr, Engelbert 2005.
MATSILVER, silver, modell Rosenholm, 5 bordsknivar, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 5 dessertskedar, 1 tesked, 1 efterrättskniv, 6 moccaskedar, GAB 1970-tal.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,21ctv TW(F-G)/VVS, IGI cert 1K21996, plomberade.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,21ctv TW(F-G)/VVS, IGI cert 1K21999, plomberade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister ca 2,67 ctv, 24 briljanter ca 1,13 ctv, ca TW/VS, vikt 7,0 g.
HÄNGE, 18K guld, rosa safir ca 0,35 ct, 23 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, vikt 2,7 g.
HÄNGE, 18K guld, rosa safir ca 1,25 ct, 12 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 5 ct, nagg, 14 briljanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, stl ca 17,5 mm med fjäder, vikt 6,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 0,70 ct ca TW/VS2, låg krona, stl 18+ mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, brun diamant ca 1,65 ct, ca SI, stl 17,25 +mm, vikt 4,7 g.