361 - 380 av 427
1...181920...22 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011

Klubbad för

BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, invändigt förgylld, höjd 17,5 cm, vikt 310,3 g, K Andersson 1933.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragder, 16 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 2 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ctv, ca TW/ VS, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 6 600 kr

SKÅL, silver, förgylld, frukt- och växtdekor i hög relief, diameter 16 cm, höjd 5,5 cm, vikt 163 g, C G Hallberg, Stockholm ca 1910.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, välvd fot med blom- och bladdekor i relief, höjd 16 cm, vikt 862,9 g, fyllda, Tesi Göteborg 1951.

Utrop: 3 100 kr

SKÅL, silver, vidgande på fyra kulfötter, hamrad yta, diameter 22 cm, höjd 12,6 g, vikt 421,2 g, C G Hallberg, Stockholm 1930.

Utrop: 4 400 kr

RING, 21,6K guld, 3 briljanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.

Utrop: 5 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,41 ct, ca TW/VS2, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, Stjärnringen, modell Bellatrix.

Utrop: 8 700 kr

MOCCAKANNA, silver, lockknopp och hänkel i elfenben, höjd 15 cm, vikt 250,3 g, Österrike-Ungern ca sekelskiftet 1800/1900.

Utrop: 3 900 kr

GRÄDDKANNA, silver, bukig på fyra fötter, invändigt förgylld, höjd 12 cm, vikt 66,9 g, EG Markström Uppsala 1870.

Utrop: 1 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/ VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.

7 200 kr

Utrop: 8 000 kr

SOPPSLEV, silver, modell Svensk spetsig, oval skopa, längd 33,5 cm, vikt 157,5 g, Gab 1917.

Utrop: 1 700 kr

EMALJKÅSA, förgyllt silver, flerfärgad emalj, längd 9 cm, höjd 4 cm, vikt 71,6 g, stämplad Ryssland efter 1908.

Utrop: 6 600 kr

Silver Fat

FAT, silver, diameter 12,5 cm, vikt 95,2 g, stämplad Lopez, Burgos, Spanien.

Utrop: 1 600 kr

RAGUSKED, silver,slätt skaft med tvär vinklad avslutning, förgyllt skedblad, längd 27,3 cm, vikt 94,4 g, B Nilsson, Helsingfors 1928.

Utrop: 1 500 kr

BÄGARE/VAS, silver, cylindrisk på fotring, höjd 11,5 cm, diameter 11,5 cm, vikt 274,3 g, EJW Barnard, London 1850.

Utrop: 3 000 kr

RAGUSKED, silver, längd 38,3 cm, modell Gammaldansk, vikt 136,1 g, HL Schmidt, Köpenhamn 1847.

Utrop: 2 200 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2 g, Sandin & Söner, Göteborg 1992.

Utrop: 2 500 kr

SENAPSKANNA, silver, genombruten dekor med blå glasinsats, höjd 9,4 cm, vikt 293,1 g.

Utrop: 3 400 kr