Avslutad | Klassiska – Lördag 30 april 2011
BÄGARE, silver, rakt vidgande på räfflad fotring, invändigt förgylld, höjd 17,5 cm, vikt 310,3 g, K Andersson 1933.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,40ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, 16 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,35 ctv, ca TW/ VS, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
SKÅL, silver, förgylld, frukt- och växtdekor i hög relief, diameter 16 cm, höjd 5,5 cm, vikt 163 g, C G Hallberg, Stockholm ca 1910.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, välvd fot med blom- och bladdekor i relief, höjd 16 cm, vikt 862,9 g, fyllda, Tesi Göteborg 1951.
SKÅL, silver, vidgande på fyra kulfötter, hamrad yta, diameter 22 cm, höjd 12,6 g, vikt 421,2 g, C G Hallberg, Stockholm 1930.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,41 ct, ca TW/VS2, stl 15,75 mm, vikt 1,9 g, Stjärnringen, modell Bellatrix.
MOCCAKANNA, silver, lockknopp och hänkel i elfenben, höjd 15 cm, vikt 250,3 g, Österrike-Ungern ca sekelskiftet 1800/1900.
GRÄDDKANNA, silver, bukig på fyra fötter, invändigt förgylld, höjd 12 cm, vikt 66,9 g, EG Markström Uppsala 1870.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/ VS, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
SOPPSLEV, silver, modell Svensk spetsig, oval skopa, längd 33,5 cm, vikt 157,5 g, Gab 1917.
EMALJKÅSA, förgyllt silver, flerfärgad emalj, längd 9 cm, höjd 4 cm, vikt 71,6 g, stämplad Ryssland efter 1908.
RAGUSKED, silver,slätt skaft med tvär vinklad avslutning, förgyllt skedblad, längd 27,3 cm, vikt 94,4 g, B Nilsson, Helsingfors 1928.
BÄGARE/VAS, silver, cylindrisk på fotring, höjd 11,5 cm, diameter 11,5 cm, vikt 274,3 g, EJW Barnard, London 1850.
RAGUSKED, silver, längd 38,3 cm, modell Gammaldansk, vikt 136,1 g, HL Schmidt, Köpenhamn 1847.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2 g, Sandin & Söner, Göteborg 1992.