Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
COLLIER, hårarbete, varierande tekniker, 18K guldlås, längd 133 cm, B.F Tellander, 1805-1844, en lagning.
WIWEN NILSSON, collier, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 2 cm, hänge med rektangulärt slipad bergkristall, hängets höjd 3,5 cm, collierns längd 57 cm (exkl hänget), signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1944, nagg. (d)
RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,22 ct, ca TCR(I)/P1, 6 diamanter ca 0,20 ctv, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.
BROSCH/ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, emalj, vikt 17 g, clips, Anton Michelsen, Danmark, liten skada på emaljen.
GEORG JENSEN, armband, silver, lapis lazuli, design Janet Morrison Clarke (1933-1944), nr 10, längd 19 cm, vikt 24,7 g.
PÄRLARMBAND, 5-radigt, orientaliska och odlade pärlor, ca 3,2-3,6 mm, längd 17 cm, lås i 14K guld och silver, 84 rosenstenar, en diamant saknas, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, 5- och 3-radigt, orientaliska och odlade pärlor, längd 40 cm, lås i 14K guld och silver, paste.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, S.T.Dupont, "Night and Light", Limited edition, 14 briljanter 0,49 ctv, TW(G)/VS2, platiniserad mässing, modell Briquet ligne 2, nr 188/500, slitage, box, ytterkartong, certifikat från år 2001, referens 16420, en del saknas.
BVLGARI, hänge, 18K guld/stål, 31 pavéfattade diamanter, modell Tondo "Heart pendant", diameter 3,10 cm, ref.CN853535, collier med fem läderremmar, lås i stål, längd 39 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 pärlor, 21 rosenslipade diamanter, flera skadade, emalj, krokar, tennlödningar, vikt 14,3 g, antika med nyare del.
GEORG JENSEN, collier, 18K guld, rökkvarts, design TORUN BÜLOW-HÜBE, "Savannah", längd 104 cm, vikt 10,8 g.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, rökkvarts, design TORUN BÜLOW-HÜBE, "Savannah", stl 17,5 mm+, vikt 6,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter, ca 4,00 ctv, ca TW/VVS, längd 18 cm, vikt 14,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 150 briljanter, ca 13,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 45,1 g.
ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 17 briljanter ca 3,74ctv, ca E-F(River-TW)/VVS, stl 17 mm , vikt 7,4 g.
TIFFANY & Co, alliansring, platina, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 + mm, vikt 4,3 g, stämplad Tiffany & Co, modell "Channel-set band ring".
TIFFANY & Co, ring, sterling silver, smaragdslipad prasiolit 9,00 ct, stl 15 mm, stämplad Tiffany & Co, etui, ask.