41 - 60 av 212
1234...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

COLLIER, hårarbete, varierande tekniker, 18K guldlås, längd 133 cm, B.F Tellander, 1805-1844, en lagning.

Utrop: 2 200 kr

WIWEN NILSSON, collier, silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 2 cm, hänge med rektangulärt slipad bergkristall, hängets höjd 3,5 cm, collierns längd 57 cm (exkl hänget), signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN" 1944, nagg. (d)

8 800 kr

Utrop: 7 900 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 1,22 ct, ca TCR(I)/P1, 6 diamanter ca 0,20 ctv, stl 17+ mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 23 000 kr

BROSCH/ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, emalj, vikt 17 g, clips, Anton Michelsen, Danmark, liten skada på emaljen.

650 kr

Utrop: 450 kr

GEORG JENSEN, armband, silver, lapis lazuli, design Janet Morrison Clarke (1933-1944), nr 10, längd 19 cm, vikt 24,7 g.

10 000 kr

Utrop: 12 000 kr

PÄRLARMBAND, 5-radigt, orientaliska och odlade pärlor, ca 3,2-3,6 mm, längd 17 cm, lås i 14K guld och silver, 84 rosenstenar, en diamant saknas, säkerhetskedja.

10 000 kr

Utrop: 6 900 kr

PÄRLCOLLIER, 5- och 3-radigt, orientaliska och odlade pärlor, längd 40 cm, lås i 14K guld och silver, paste.

4 500 kr

Utrop: 3 400 kr

BROSCH, 14K guld, 47 akvamariner, Ryssland 1908-1917, 6 stenar saknas, små nagg.

3 600 kr

Utrop: 4 000 kr

Accessoarer Tändare

TÄNDARE, S.T.Dupont, "Night and Light", Limited edition, 14 briljanter 0,49 ctv, TW(G)/VS2, platiniserad mässing, modell Briquet ligne 2, nr 188/500, slitage, box, ytterkartong, certifikat från år 2001, referens 16420, en del saknas.

Utrop: 10 500 kr

BVLGARI, hänge, 18K guld/stål, 31 pavéfattade diamanter, modell Tondo "Heart pendant", diameter 3,10 cm, ref.CN853535, collier med fem läderremmar, lås i stål, längd 39 cm.

11 000 kr

Utrop: 12 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 pärlor, 21 rosenslipade diamanter, flera skadade, emalj, krokar, tennlödningar, vikt 14,3 g, antika med nyare del.

5 000 kr

Utrop: 6 000 kr

GEORG JENSEN, collier, 18K guld, rökkvarts, design TORUN BÜLOW-HÜBE, "Savannah", längd 104 cm, vikt 10,8 g.

6 100 kr

Utrop: 6 300 kr

GEORG JENSEN, ring, 18K guld, rökkvarts, design TORUN BÜLOW-HÜBE, "Savannah", stl 17,5 mm+, vikt 6,6 g.

5 500 kr

Utrop: 6 300 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljanter, ca 4,00 ctv, ca TW/VVS, längd 18 cm, vikt 14,3 g.

Utrop: 39 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 150 briljanter, ca 13,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 45,1 g.

75 000 kr

Utrop: 80 000 kr

ALLIANSRING, 18K rodierat guld, 17 briljanter ca 3,74ctv, ca E-F(River-TW)/VVS, stl 17 mm , vikt 7,4 g.

45 000 kr

Utrop: 37 000 kr

TIFFANY & Co, alliansring, platina, 15 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 + mm, vikt 4,3 g, stämplad Tiffany & Co, modell "Channel-set band ring".

Utrop: 9 000 kr

TIFFANY & Co, ring, sterling silver, smaragdslipad prasiolit 9,00 ct, stl 15 mm, stämplad Tiffany & Co, etui, ask.

4 300 kr

Utrop: 3 400 kr

RING, 18K guld, briljanter 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, Engelbert.

Utrop: 9 900 kr

ARMBAND, 18K guld, vikt 69,2 g, Engs Guldatelje år 2000.

Utrop: 19 400 kr