21 - 40 av 212
123...11 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

SIGILLSTÄMPEL, Charles Dickens, ljusgul metall och elfenben (tunn spricka), enligt signerat intyg gav Dickens sigillet till en dam i Göteborg, vars miniatyrporträtt medföljer.

Utrop: 11 500 kr

BJÖRN WECKSTRÖM, ett par manschettknappar, 18K guld, kopparmalm, "Goldstone", vikt 17,3 g, en del något skev vilket inte syns då man bär manshettknappen. (d)

5 600 kr

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,55 ct TW/VVS enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, Kaplans Safir 1983

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

DRÄKTSMYCKE, brosch, förgyllt silver, längd 8 cm, Hallbergs 1884.

Utrop: 900 kr

MJÖLKKANNA, silver, invändig förgyllning, nyrokoko, höjd 11,5 cm, på fyra tassar, Sverige 1858.

1 500 kr

Utrop: 1 600 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/rodierat guld, 18 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-W/VS, en skadad, 56 svarta diamanter ca 0,90 ctv, vikt 10,3 g.

22 000 kr

Utrop: 21 800 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier, silver, vändbart hänge med pärlemor/natursten, vikt 45,6 g. (d)

7 300 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, platina, en gul/brun diamant, ca 1,00 ct, ca SI1, 16 diamanter (12 medium- och 4 åttkantslipade) ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.

10 200 kr

Utrop: 9 200 kr

Smycken Skjortknappar

SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 briljanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, vikt 3,3 g, Stockholm 1973.

1 400 kr

Utrop: 1 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,96 ctv, ca TW-W/VS, (mittstenen ca 0,60 ct), längd 44 cm, vikt 19,5 g, svensk importstämpel, litet nagg i rondist på en av de mindre stenarna.

20 000 kr

Utrop: 23 000 kr

LAPPONIA, collier, silver, design POUL HAVGAARD "Creation", längd 44 cm, tillverkat år 2004.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

LAPPONIA, collier, silver, design BJÖRN WECKSTRÖM "Planetoid Valleys", längd 42,5 cm, tillverkat år 2006. Smycket designades till prinsessan Leia i första Star Wars filmen, tillverkades 1969-1982 och reintroducerades ca år 2003.

8 400 kr

Utrop: 4 600 kr

LAPPONIA, ring, 18K guld, design BJÖRN WECKSTRÖM, kopparmalm, "Goldstone", år 2003, stl 19,75 mm, vikt 10,6 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

12 BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 9 cm, mynningens diameter 7,5 cm, MGAB ca 1960- tal, årsgravyr på fotens undersida.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, längd 22 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN" 1952. (d)

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade safirer ca 1,85 ctv, 32 briljanter ca 2,32 ctv, ca W/VS-SI (en diamant har en mindre skada, en har ett nagg), stift, vikt 6,4 g.

Utrop: 15 600 kr

RING, 18K guld, handgjord, boulderopal med "rolling flash" färgspel i spektrums alla färger (mycket litet nagg), 24 briljanter ca 0,72 ctv, ca TW(F)/VS, stl 15,75 mm, vikt 22,8 g, Bernt Högkvist i Stockholm 1988. Innerskena kan tas bort.

Utrop: 18 400 kr

2 BÄGARE, silver, hamrade, höjd 6 cm, vikt ca 290 g, T Groth, Stockholm 1991.

2 600 kr

Utrop: 2 200 kr

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, graverad dekor, på fot med bladdekor, infällt mynt i bägarens botten synligt från undersidan 1 riksdaler sp, Carl XIV Johan, från år 1835, höjd 22,4 cm, mynningens öppning 16 cm, vikt 631,9 g, initialer graverade i medaljonger på bägarens liv, foten stämplad i Sverige 1836, buckla.

Utrop: 3 400 kr

SKRIVBORDSSET, 3 delar och lock; silver, glas, nyrokoko, stämplat Otto Lindeberg, Stockholm 1875, gravyr, vikt 176 g, en bit bladdekor saknas.

3 900 kr

Utrop: 1 700 kr