Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
SIGILLSTÄMPEL, Charles Dickens, ljusgul metall och elfenben (tunn spricka), enligt signerat intyg gav Dickens sigillet till en dam i Göteborg, vars miniatyrporträtt medföljer.
BJÖRN WECKSTRÖM, ett par manschettknappar, 18K guld, kopparmalm, "Goldstone", vikt 17,3 g, en del något skev vilket inte syns då man bär manshettknappen. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,55 ct TW/VVS enligt gravyr, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, Kaplans Safir 1983
MJÖLKKANNA, silver, invändig förgyllning, nyrokoko, höjd 11,5 cm, på fyra tassar, Sverige 1858.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld/rodierat guld, 18 prinsesslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-W/VS, en skadad, 56 svarta diamanter ca 0,90 ctv, vikt 10,3 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, stelt collier, silver, vändbart hänge med pärlemor/natursten, vikt 45,6 g. (d)
RING, platina, en gul/brun diamant, ca 1,00 ct, ca SI1, 16 diamanter (12 medium- och 4 åttkantslipade) ca 0,80 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 briljanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, vikt 3,3 g, Stockholm 1973.
COLLIER, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,96 ctv, ca TW-W/VS, (mittstenen ca 0,60 ct), längd 44 cm, vikt 19,5 g, svensk importstämpel, litet nagg i rondist på en av de mindre stenarna.
LAPPONIA, collier, silver, design POUL HAVGAARD "Creation", längd 44 cm, tillverkat år 2004.
LAPPONIA, collier, silver, design BJÖRN WECKSTRÖM "Planetoid Valleys", längd 42,5 cm, tillverkat år 2006. Smycket designades till prinsessan Leia i första Star Wars filmen, tillverkades 1969-1982 och reintroducerades ca år 2003.
LAPPONIA, ring, 18K guld, design BJÖRN WECKSTRÖM, kopparmalm, "Goldstone", år 2003, stl 19,75 mm, vikt 10,6 g.
12 BÄGARE, silver, invändig förgyllning, höjd 9 cm, mynningens diameter 7,5 cm, MGAB ca 1960- tal, årsgravyr på fotens undersida.
WIWEN NILSSON, armband, sterling silver, ring- och stavlänk, stavarnas längd 1 cm, längd 22 cm, signerat Wiwen Nilsson, stämplat "AN" 1952. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade safirer ca 1,85 ctv, 32 briljanter ca 2,32 ctv, ca W/VS-SI (en diamant har en mindre skada, en har ett nagg), stift, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, handgjord, boulderopal med "rolling flash" färgspel i spektrums alla färger (mycket litet nagg), 24 briljanter ca 0,72 ctv, ca TW(F)/VS, stl 15,75 mm, vikt 22,8 g, Bernt Högkvist i Stockholm 1988. Innerskena kan tas bort.
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, graverad dekor, på fot med bladdekor, infällt mynt i bägarens botten synligt från undersidan 1 riksdaler sp, Carl XIV Johan, från år 1835, höjd 22,4 cm, mynningens öppning 16 cm, vikt 631,9 g, initialer graverade i medaljonger på bägarens liv, foten stämplad i Sverige 1836, buckla.