Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
RING, 18K vitguld, briljant 0,83 ct, 8 mindre briljanter 0,40 ctv, vikter enligt gravyr, ca TW/VS1, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, Kornhamnstorgs guld- och silversmed, Stockholm 1965.
NÅLBROSCH, 18K guld/platina, 9 gammal- och 28 äldre enkelslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS-SI (2 små enkelslipade diamanter har 1 nagg vardera), vikt 6,4 g, K. Anderson, Stockholm ca år 1920.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, blå emalj, antik, Sverige år 1847, vikt 7,1 g, små emaljskador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 4,19 ct, 18 briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, design BJÖRN WECKSTRÖM, modell "Golden River", längd 18,2 cm, vikt 81,4 g, svensk import, etui.
CARTIER, ring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca TW/VVS, modell Lanières, ref 52 18380 A, vikt 19,1 g, etui, ytterkartong.
BVLGARI, ring, 18K guld, modell B.ZERO1, 4-band ring, ref.AN191025, stl 16,5 mm (52), etui, ytterkartong.
SKÅL, silver (830/1000), höjd 13,5 cm, vikt 1059 g, David Andersen, Norge 1888-1925, gravyr från 1921 på undersidan.
ARMBAND, 18K vitguld, 3 briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70 ct och 2x ca 1,15 ct), ca TW-TCR /VS1-SI1, 30 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS (2 små diamanter med nagg i rondisten), längd 18,5 cm, vikt 13,1 g, tillverkad i Malmö 1938.