201 - 212 av 212
1...91011 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljant 0,83 ct, 8 mindre briljanter 0,40 ctv, vikter enligt gravyr, ca TW/VS1, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, Kornhamnstorgs guld- och silversmed, Stockholm 1965.

27 000 kr

Utrop: 31 000 kr

NÅLBROSCH, 18K guld/platina, 9 gammal- och 28 äldre enkelslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS-SI (2 små enkelslipade diamanter har 1 nagg vardera), vikt 6,4 g, K. Anderson, Stockholm ca år 1920.

Utrop: 8 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, blå emalj, antik, Sverige år 1847, vikt 7,1 g, små emaljskador.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

GEORG JENSEN, brosch, silver, nr 256, svensk import.

1 100 kr

Utrop: 950 kr

HÄNGE, OLLE OHLSSON, silver, diameter 5 cm, vikt 70,5 g, Stockholm 1957.

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 4,19 ct, 18 briljanter ca 1,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 7,4 g.

Utrop: 24 000 kr

LAPPONIA, armband, 18K guld, design BJÖRN WECKSTRÖM, modell "Golden River", längd 18,2 cm, vikt 81,4 g, svensk import, etui.

Utrop: 39 000 kr

CARTIER, ring, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca TW/VVS, modell Lanières, ref 52 18380 A, vikt 19,1 g, etui, ytterkartong.

Utrop: 23 000 kr

BVLGARI, ring, 18K guld, modell B.ZERO1, 4-band ring, ref.AN191025, stl 16,5 mm (52), etui, ytterkartong.

7 400 kr

Utrop: 6 200 kr

SKÅL, silver (830/1000), höjd 13,5 cm, vikt 1059 g, David Andersen, Norge 1888-1925, gravyr från 1921 på undersidan.

7 000 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70 ct och 2x ca 1,15 ct), ca TW-TCR /VS1-SI1, 30 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS (2 små diamanter med nagg i rondisten), längd 18,5 cm, vikt 13,1 g, tillverkad i Malmö 1938.

Utrop: 124 000 kr

SKÅL, silver (830/1000), på rund fot, genombruten växtdekor, hamrad yta, höjd 18 cm, vidd 21,9 cm, vikt 438,2 g, Jugend, K.Anderson 1923, gravyr på fot.

Utrop: 3 400 kr