Avslutad | Exklusiva – Lördag 23 oktober 2010
RING, 14K guld, ovalt fasetterad akvamarin ca 30 ct, stl 19 mm, vikt 14,9 g, Helsingfors 1968.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS, stift, snurrebussar i plast, vikt 1 g.
CARTIER, örhängen, 18K guld, trefärgat, briljanter, modell "Trinity", referens B8031800, stift, vikt 4,5 g, certifikat februari 2010, etui, ytterkartong.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,29 ctv, 30 mindre briljanter 0,45 ctv, TW/VS, uppgifter enligt gravyr, stl 15,75 mm, vikt 18,6 g, Idéguld, Borås.
SKÅL, silver (830/1000), hamrad yta, på fotring med vågbandsbård, diameter 12,8 cm, höjd 7,8 cm, vikt 282 g, handarbete, signerad Råström, Stockholm 1985.
SKÅL, silver, bukig med svängda reliefåsar, diameter 16 cm, höjd 7,5 cm, vikt 381,3 g, nyrokoko, A Michelsen, Köpenhamn 1840-63.
KAFFEKANNA, silver, tunnformad, trähandtag, på tre tassfötter, bladdekor, lockknopp i form av ett ekollon, höjd 24 cm, vikt 831 g, Empire, IP Grönvall, Stockholm 1820.
LJUSSTAKAR, silver, på rund fot med bladdekor i relief, höjd 26,5 cm, en ljusstake med mindre lagning, fyllda, Empire, JP Hasselgren, Lund 1848.
GEORG JENSEN, silver (925/1000), bägare, vidgande på rund fot med pärlbård, hamrad yta, höjd 13,5 cm, diameter 9,5 cm, vikt 162,9 g, nr 107, stämplar 1919-27, svensk importstämpel.
KAFFEKANNA, silver, cylinderformad på plan botten, trähandtag (avtagbart), höjd 18,2 cm, diameter 10,3 cm, Gustaviansk, P Svedberg, Stockholm 1781.
SKÅL, silver, vidgande på fyra fötter, höjd 12,3 cm, diameter 19 cm, vikt 415 g, GAB, Stockholm1940.
RAGUSKED, silver, skaft med satyrhuvud, längd 30,5 cm, vikt 155 g, V Christesen, Köpenhamn 1857.
40 DIAMANTER, prinsesslipade, 11,93 ct totalt, ca R-TW/IF-VVS, ca 0,30 ct/st (kalibrerade), oinfattade.
TRESTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,77 ct, TCR(I)/VS2, GIA report 15338213, 2 briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 7 g, report, etui, amerikanskt värderingsintyg medföljer.
ALLIANSRING, 18K guld, 20 prinsesslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 6,9 g
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 150 briljanter ca 9,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 28,1g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljanter ca 6,81 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 18,2 cm, vikt 13,8 g.